Ο Άλισον έσωσε τη Λίβερπουλ στο 94'!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν έτοιμη να πετάξει δύο βαθμούς στο «Χόθορνς»

Μόνο η Λίβερπουλ αυτά τα πράγματα! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν έτοιμη να πετάξει δύο βαθμούς στο «Χόθορνς» απέναντι στην υποβιβασμένη Γουέστ Μπρομ, έχοντας κάνει έξαλλους τους οπαδούς της, αλλά στο 95', στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Άλισον ανέβηκε για το κόρνερ και με μια απίθανη κεφαλιά τής χάρισε τη νίκη, 1-2!

Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ, μάλιστα, έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας της Λίβερπουλ, που σκοράρει σε επίσημο παιχνίδι της από την ίδρυσή της, το 1892! Με αυτόν τον απίστευτο τρόπο, λοιπόν, οι «κόκκινοι» πέτυχαν το πιο σημαντικό «τρίποντό» τους στη σεζόν, καθώς, πλέον, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε στην Premier League, έφτασε τους 63 βαθμούς στην 5η θέση, με την 4η Τσέλσι να έχει 64 και την 3η Λέστερ 66!

Την επόμενη αγωνιστική, ωστόσο, η Τσέλσι υποδέχεται τη Λέστερ, με τη Λίβερπουλ να πηγαίνει στην Μπέρνλι και την τελευταία αγωνιστική έχουμε Λίβερπουλ-Κρίσταλ Πάλας, Άστον Βίλα-Τσέλσι και Λέστερ-Τότεναμ! Όπως γίνεται αντιληπτό, οι «αλεπούδες» έχουν το πιο δύσκολο πρόγραμμα και τα πάντα σε ό,τι έχει να κάνει με τις δύο θέσεις για το Champions League είναι... ορθάνοιχτα!

Στα του ματς, η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ... ξανά, αλλά κατάφερε για πρώτη φορά φέτος να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Ρόμπσον-Κανού έφυγε στην πλάτη της άμυνας στο 15' και πλάσαρε σωστά για το 1-0 των ''baggies'', για να ισοφαρίσει με ωραίο αριστερό σουτ ο Μοχάμεντ Σαλάχ από ασίστ του Μανέ στο 33'.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος για τη Λίβερπουλ, το γκολ, ωστόσο, δεν ερχόταν. Ο Φιρμίνο είχε δοκάρι με την έναρξη του β' 45λέπτου, ο Μανέ σκόραρε, αλλά δεν μέτρησε ποτέ για οφσάιντ και ο Σαμ Άλαρνταϊς έδωσε εντολή στους παίκτες του να τα δώσουν όλα στην άμυνα, προκειμένου να πάρουν κάτι καλό για την... τιμή των όπλων.

Οι «κόκκινοι» στο τελευταίο 10λεπτο πίεσαν... αφόρητα, χάνοντας μεγάλες ευκαιρία, αλλά τη λύση την έδωσε, τελικά, ο Άλισον, που ανέβηκε στην απέναντι περιοχή, πήρε μια υπέροχη κεφαλιά και έγινε ήρωας, «γράφοντας» το τελικό 2-1!

Το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής

Τρίτη (11/5)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λέστερ 1-2 (15' Γκρίνγουντ - 10' Τόμας, 66' Σογιουντσού)

Τετάρτη (12/5)
Τσέλσι-Άρσεναλ 0-1 (16' Σμιθ Ρόου)

Παρασκευή (14/5)
Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (25' Κράφτ, 45'+6' πέν. Ζοέλιντον, 62' Γουίλοκ - 39' Κανσέλο, 42', 64', 66' Τόρες)

Σάββατο (15/5)
Μπέρνλι-Λιντς 0-4 (44' Κλιχ, 60' Χάρισον, 77', 79' Ροντρίγκο Μορένο)
Σαουθάμπτον-Φούλαμ 3-1 (27' Άνταμς, 60' Γουόκερ-Πίτερς, 82' Γουόλκοτ - 75' Καρβάλιο)
Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 1-1 (84' Γουέλμπεκ - 87' Μπενραχμά)

Κυριακή (16/5)
Κρίσταλ Πάλας-Άστον Βίλα 3-2 (32' Μοεντέκε, 74' Ζαχά, 84' Μίτσελ - 17' ΜακΓκιν, 34' Ελ Γκάζι)
Τότεναμ-Γουλβς 2-0 (45' Κέιν, 62' Χόιμπιεργκ)
Γουέστ Μπρομ-Λίβερπουλ 1-2 (15' Ρόμπσον-Κανού - 33' Σαλάχ, 90'+5' Άλισον)
Έβερτον-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (21:00)