Μυθικές ανατροπές Λίβερπουλ και Ρεάλ στο Champions League

Δύο «θηρία» που δεν παραδίνονται ποτέ

Το βράδυ του Σαββάτου έχουν κλείσει ραντεβού στο Παρίσι δύο «θηρία» του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου! Λίβερπουλ και Ρεάλ Μαδρίτης θα κοντραριστούν στο «Σταντ ντε Φρανς» με φόντο την πιο «φανταχτερή» κούπα σε συλλογικό επίπεδο και εκατομμύρια ανθρώπων θα έχουν στραμμένα τα βλέμματά τους στη γαλλική πρωτεύουσα, για τον μεγάλο τελικό του φετινού Champions League!

Η... τελική μάχη για το στέμμα της πρωταθλήτριας Ευρώπης πάντα θα αποτελεί μεγάλο σημείο αναφοράς για τον κάθε ποδοσφαιρόφιλο, όμως φέτος η προσμονή είναι λίγο ακόμα μεγαλύτερη, αφού στον τελικό του Σαββάτου θα τεθούν αντιμέτωπες δύο ομάδες που έχουν αφήσει για τα καλά το στίγμα τους στη διοργάνωση, με 19 συνολικά κατακτήσεις (13 για τη Ρεάλ και 6 για τη Λίβερπουλ)!

«Καταδικασμένες να πρωταγωνιστούν» στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, τόσο η «βασίλισσα» όσο και οι «κόκκινοι» του Λίβερπουλ μας έχουν χαρίσει πολλές συναρπαστικές βραδιές Champions League! Φυσικά, από το… ρεπερτόριό τους δεν θα μπορούσαν να λείπουν και οι μεγάλες ανατροπές, δέκα από τις οποίες σας παρουσιάζουμε στη συνέχεια!

Λίβερπουλ-Μίλαν (τελικός 2005)

«Το θαύμα της Κωνσταντινούπολης», όπως αποκαλείται από τους φίλους των Reds! 17 χρόνια πριν, Λίβερπουλ και Μίλαν μας είχαν χαρίσει έναν από τους συναρπαστικότερους τελικούς στην ιστορία της διοργάνωσης, με τους «ροσονέρι» να προηγούνται με 3-0 στο ημίχρονο και τους Άγγλους να ισοφαρίζουν μέσα σε διάστημα επτά λεπτών στο δεύτερο μέρος, κατακτώντας τελικά το πολυπόθητο τρόπαιο στη διαδικασία των πέναλτι!

Μαλντίνι (1’) και Κρέσπο (39’, 44’) έστειλαν την κυρίαρχη στο πρώτο 45λεπτο Μίλαν στα αποδυτήρια με τεράστιο προβάδισμα, πριν η Λίβερπουλ επιστρέψει από την κόλαση με τρία γκολ των Τζέραρντ (54’), Σμίτσερ (56’) και Αλόνσο (60’)! Η διπλή επέμβαση του Ντούντεκ απέναντι στον Σεβτσένκο δεν επέτρεψε στη Μίλαν να πάρει το τρόπαιο στα τελευταία λεπτά της παράτασης, με τη Λίβερπουλ να επικρατεί με 3-2 στα πέναλτι και να ανεβαίνει στην κορυφή της Ευρώπης για πέμπτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 21 ολόκληρα χρόνια!

Λίβερπουλ-Ολυμπιακός (όμιλοι 2004/05)

Όλα τα παραπάνω δεν θα είχαν συμβεί, αν πεντέμισι μήνες νωρίτερα η Λίβερπουλ δεν είχε καταφέρει να κάνει μία ακόμα ανατροπή, αυτή τη φορά κόντρα στον πρωταθλητή Ελλάδας Ολυμπιακό! Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ κλήθηκε να φιλοξενήσει τους Πειραιώτες για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, ξέροντας πως θα έπρεπε είτε να πάρει «καθαρή» νίκη, είτε να επικρατήσει με δύο γκολ διαφορά σε περίπτωση που παραβιαστεί η εστία της. Μόνο έτσι θα τερμάτιζε δεύτερη πίσω από τη Μονακό και θα έπαιρνε την πρόκριση, αφού σε διαφορετική περίπτωση ο Ολυμπιακός θα ήταν εκείνος που θα περνούσε στη «φάση των 16».

Ο Ριβάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ «πάγωσε» το «Άνφιντ» στο 26’, ενώ ο 20χρονος Σιναμά Πονγκόλ ισοφάρισε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47’). Χρειάστηκε να μπούμε στην «τελική ευθεία» της αναμέτρησης για να γίνει το 2-1 από τον Μέλορ (80’), πριν ο Τζέραρντ διαμορφώσει το τελικό 3-1 και ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή, με τρομερή σουτάρα εκτός περιοχής στο 86’.

Λίβερπουλ-Μπαρτσελόνα (ημιτελικά 2019)

Και εκεί που οι περισσότεροι είχαν βάλει την ανατροπή της Πόλης στην κορυφή με τη λίστα των μεγαλύτερων στην ιστορία της Λίβερπουλ, ήρθε η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ το 2019 για να επιστρέψει από ήττα 3-0 στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ολοκληρώνοντας ένα από τα πιο επικά comeback στην ιστορία του σύγχρονου ποδοσφαίρου!

Σουάρεζ (26’) και Μέσι (75’, 82’) είχαν υπογράψει την επιβλητική νίκη των μπλαουγκράνα στο «Καμπ Νου», όμως η Λίβερπουλ πήρε ελπίδες από νωρίς στη ρεβάνς του «Άνφιλντ», με τον Ορίγκι να ανοίγει το σκορ στο 7ο κιόλας λεπτό. Ο Βαϊνάλντουμ με δύο δικά του γκολ μέσα σε διάστημα 122 δευτερολέπτων (54’, 56’) ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα και στο 79’ ο Ορίγκι έγραψε τον επίλογο μιας ανατροπής που θα μνημονεύεται για πάντα!

Λίβερπουλ-Σεντ Ετιέν (προημιτελικά 1977)

Μεταφερόμαστε στο μακρινό 1977, όταν η Λίβερπουλ του Μπομπ Πέισλι κλήθηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σεντ Ετιέν, ομάδα που θεωρούνταν από τις καλύτερες της Ευρώπης εκείνη την εποχή (πρωταθλήτρια Γαλλίας τις τρεις προηγούμενες σεζόν και φιναλίστ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1976).

Οι Γάλλοι ταξίδεψαν στο Λίβερπουλ έχοντας το προβάδισμα του 1-0 με το οποίο επικράτησαν στο «Ζεφρουά Γκισάρ», ενώ βρέθηκαν «μια ανάσα» από την πρόκριση στο 51’ της ρεβάνς του «Άνφιλντ», όταν ο Μπατνέ με φανταστικό μακρινό σουτ ισοφάρισε το γκολ του Κίγκαν από το 2’! «Με την πλάτη στον τοίχο» η Λίβερπουλ, έψαχνε δύο γκολ για την ανατροπή. Στο 58’ ο Κένεντι έκανε το 2-1, ενώ στο 72’ ο Πέισλι έβαλε τον Φέρκλαφ ως αλλαγή και εκείνος δεν άργησε να τον δικαιώσει, αφού στο 84’ με δικό του γκολ, χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του! Στη συνέχεια η Λίβερπουλ απέκλεισε και τη Ζυρίχη στα ημιτελικά, πριν επικρατήσει της Γκλάντμπαχ στον τελικό της Ρώμης και σηκώσει το πρώτο Κύπελλο Πρωταθλητριών της ιστορίας της!

Λίβερπουλ-Μίλαν (όμιλοι 2021/22)

Επιστρέφουμε στα… πιο πρόσφατα, με τη Λίβερπουλ να ξεκινάει την πορεία της στο φετινό Champions League από δύσκολο όμιλο με Μίλαν, Ατλέτικο Μαδρίτης και Πόρτο. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, και οι «Reds» επιθυμούσαν διακαώς να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους, με την πρώτη αγωνιστική να τους φέρνει αντιμέτωπους με τους «ροσονέρι» στο «Άνφιλντ».

Η Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Τομόρι στο 9’, ωστόσο οι Ιταλοί απάντησαν και πήραν το προβάδισμα με δύο γκολ των Ρέμπιτς και Ντίαζ, στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η Λίβερπουλ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Σαλάχ να ισοφαρίζει στο 49’ και τον Χέντερσον να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στο 69’, χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του Κλοπ!

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης (τελικός 2014)

Έχοντας φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του Champions League τις τρεις προηγούμενες σεζόν, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε τελικά να… σπάσει το ρόδι και να φτάσει στον μεγάλο τελικό του 2014, στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβόνας, αποκλείοντας τρεις γερμανικές ομάδες (Σάλκε, Ντόρτμουντ και Μπάγερν) στα νοκ-άουτ. Τελευταίος της αντίπαλος έμελλε να είναι η συμπολίτισσα Ατλέτικο, η οποία λίγες μέρες πριν είχε στεφθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 1995/96!

Οι «ροχιμπλάνκος» πήραν το προβάδισμα στο 36’ με κεφαλιά του Γκοντίν, με τον Σέρχιο Ράμος να σώζει τη Ρεάλ με δικιά του κεφαλιά στο 90’+3’, στέλνοντας τον τελικό στην παράταση. Εκεί, οι «μερένχες» μπήκαν με την ψυχολογία στα ύψη κόντρα σε μια εξουθενωμένη Ατλέτικο και τελικά κατάφεραν να κατακτήσουν το «La Decima» (το δέκατο), χάρη σε γκολ των Μπέιλ (110’), Μαρσέλο (118’) και Ρονάλντο (120’ με πέναλτι). Έτσι, η Ρεάλ ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια!

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάγερν Μονάχου (προημιτελικά 2002)

Το ημερολόγιο έδειχνε 2002 όταν η Ρεάλ είχε σηκώσει τελευταία φορά την κούπα με τα μεγάλα αυτιά, επικρατώντας 2-1 της Λεβερκούζεν στον τελικό της Γλασκόβης, χάρη σε εκείνη την αξέχαστη γκολάρα του Ζιντάν! Ωστόσο, για να βρεθεί εκεί, η «βασίλισσα» χρειάστηκε να περάσει με ανατροπή το εμπόδιο μια άλλης γερμανικής ομάδας, της Μπάγερν Μονάχου, στα προημιτελικά.

Οι Βαυαροί πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1 στη Γερμανία, με τη Ρεάλ να καλείται να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Ο Ιβάν Ελγκέρα «έβαλε φωτιά» στο γήπεδο, κάνοντας το 1-0 με προβολή στο 69’, μετά από ασίστ του Ρομπέρτο Κάρλος, ενώ ο Γκούτι έκανε το 2-0 στο 85’, χαρίζοντας μια μεγάλη πρόκριση στους «μερένχες»!

Ρεάλ Μαδρίτης-Βόλφσμπουργκ (προημιτελικά 2016)

Μεταφερόμαστε στο Champions League της σεζόν 2015/16 και την προημιτελική του φάση, εκεί όπου η Ρεάλ κλήθηκε να αντιμετωπίσει την «σταχτοπούτα» και έκπληξη εκείνης της διοργάνωσης, Βόλφσμπουργκ, η οποία είχε τερματίσει δεύτερη στην Bundesliga της προηγούμενης σεζόν.

Οι «λύκοι» σόκαραν τη Ρέαλ στο πρώτο παιχνίδι, παίρνοντας τη νίκη με 2-0 στη Γερμανία και αναγκάζοντας τη «βασίλισσα» να παίξει με την «πλάτη στον τοίχο» μία εβδομάδα αργότερα στο «Μπερναμπέου». Εκεί, ανέλαβε δράση ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος αφού ισοφάρισε το σκορ της πρώτης αναμέτρησης πριν συμπληρωθούν 17 λεπτά αγώνα στην ισπανική πρωτεύουσα, σκόραρε και το νικητήριο γκολ στο 77’, ολοκληρώνοντας ένα μαγικό χατ-τρικ και στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά. Ενάμιση μήνα αργότερα, η Ρεάλ θα κατακτούσε το Champions League για 11η φορά στην ιστορία της, ενώ θα ακολουθούσαν και ακόμα δύο, τι δύο επόμενες σεζόν!

Ρεάλ Μαδρίτης-Παρί Σεν Ζερμέν («φάση των 16» 2022)

Στη φετινή διοργάνωση, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε ως πρώτη από όμιλο με Ίντερ, Σαχτάρ και Σέριφ, ωστόσο η κληρωτίδα για τη «φάση των 16» της έπαιξε περίεργο παιχνίδι, φέρνοντας στον δρόμο της την Παρί Σεν Ζερμέν.

Το υπέροχο γκολ του Εμπαπέ στις καθυστερήσεις της πρώτης αέτρησης, στην πόλη που θα διεξαχθεί ο φετινός τελικός, έδωσε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους Παριζιάνους, ενώ ο νεαρός Γάλλος άνοιξε το σκορ και στο «Μπερναμπέου», αναγκάζοντας τη Ρεάλ να ψάξει ένα μικρό θαύμα στο δεύτερο ημίχρονο. Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος με τρία δικά του γκολ (61’, 76’, 78’) διαμόρφωσε το τελικό 3-1, ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή και δίνοντας την πρόκριση στη «βασίλισσα»!

Ρεάλ Μαδρίτης-Μάντσεστερ Σίτι (ημιτελικά 2022)

Επόμενος αντίπαλος της Ρεάλ στον δρόμο για τον φετινό τελικό η Τσέλσι, με τους «μερένχες» να παίρνουν τη νίκη με 3-1 στο Λονδίνο και να αγχώνονται, αλλά τελικά να πανηγυρίζουν την πρόκριση στο «Μπερναμπέου», με πρωταγωνιστή ξανά τον Μπενζεμά, στην παράταση!

Τελευταίο... εμπόδιο για τη «βασίλισσα» πριν τον μεγάλο τελικό η πανίσχυρη Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία ταξίδεψε στη Μαδρίτη με σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της εντυπωσιακό 4-3 στο Μάντσεστερ. Όταν ο Μαχρέζ έκανε το 0-1 στο 73ο λεπτό της ρεβάνς, άπαντες πίστεψαν πως οι «πολίτες» θα ήταν εκείνοι που θα έπαιρναν το εισιτήριο για Παρίσι. Παρ’ όλα αυτά, με δύο γκολ του Ροντρίγκο στο 90’ και το 91’ η Ρέαλ έστειλε τον ημιτελικό στην παράταση, εκεί όπου ο Μπενζεμά διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με πέναλτι στο 95’, ολοκληρώνοντας μια απίστευτη ανατροπή για την ομάδα του!