Λίβερπουλ με ψυχή πρωταθλήτριας, πάτησε κορυφή! (vid)

Ο Οριγκί χάρισε τη νίκη στις καθυστερήσεις επί της Γουλβς

Λίβερπουλ με… μέταλλο! Με τον Οριγκί να «χτυπάει» στο 90’+4’, οι «reds» κατάφεραν να… σπάσουν το μπλόκο της Γουλβς και του Σα (0-1), για να ανέβουν στην κορυφή!

Έσπασε το «μπλόκο» του Ζοσέ Σα και της Γουλβς η Λίβερπουλ (0-1). Με τον Οριγκί να σκοράρει ακόμη ένα μεγάλο γκολ με τη φανέλα των «reds», η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέρασε από το «Μολινό» και πάτησε κορυφή, προσπερνώντας την Τσέλσι μετά την ήττα της με 3-2 από τη Γουέστ Χαμ!

Στα του ματς, η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτιαχνε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Παρόλα αυτά, δεν μπορούσε να κουνήσει πλεκτό πληρώνοντας την αστοχία των ποδοσφαιριστών της αλλά βλέποντας και τον Ζοσέ Σα να κρατάει όρθια την ομάδα του. Ίδια εικόνα σε όλο τον αγώνα, με τον Ζότα να χάνει την μεγαλύτερη απ’ όλες τις ευκαιρίες όταν στην ανυπεράσπιστη από τον Σα, ο Πορτογάλος φορ κατάφερε να πετύχει έναν εκ των δύο αμυντικών της Γουλβς που ήταν πάνω στη γραμμή. Τα λεπτά περνούσαν, η Λίβερπουλ πίεζε ασφυκτικά, οι «λύκοι» κρατούσαν με νύχια και δόντια. Μέχρι το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Οριγκί ρόλαρε σε έναν αντίπαλο και με ωραίο τελείωμα κατάφερε να νικήσει τον Σα για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του.

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε από την άλλη μεριά η Νιούκαστλ, επικρατώντας 1-0 της Μπέρνλι. Ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία και να απειλούν από το μισάωρο και έπειτα, φτάνοντας στο γκολ στο 40ο λεπτό με τον Κάλουμ Γουίλσον, για να καταφέρουν να κρατήσουν το προβάδισμα και τη νίκη ως το φινάλε του αγώνα.

Επτάψυχη αποδείχτηκε η Μπράιτον, αφού πήρε βαθμό και στην έδρα της Σαουθάμπτον (1-1). Ένα ματς που είχε την Σαουθάμπτον σε ρόλο αφεντικού, αφού πατούσε καλύτερα σε όλη τη διάρκειά του και έδειχνε πως θα γείρει προς την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν προηγηθεί με γκολάρα του Μπρόγια, αλλά ο Μοπέ με άλλο ένα τέρμα στο φινάλε (90’+8’) έδωσε την ισοπαλία στους φιλοξενούμενους.