Λίβερπουλ για γέλια και για κλάματα! (vid)

Η Νιούκαστλ την ισοφάρισε στις καθυστερήσεις!

Απίστευτο φινάλε στο «Άνφιλντ»! Το VAR ακύρωσε γκολ της Νιούκαστλ στο 94', οι «καρακάξες», όμως, πέτυχαν ένα... κανονικό στο αμέσως επόμενο λεπτό, ξεραίνοντας την ανεπίδεκτη μαθήσεως Λίβερπουλ, 1-1!

Ποια... European Super League και ποιο Champions League; Ούτε Conference!

Μετά την ισοπαλία στο Λιντς, η Λίβερπουλ, που προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από τέσσερις μήνες στο «Άνφιλντ», πέταξε ακόμη δύο βαθμούς (1-1) απέναντι στην -πολύ σκληρή για να πεθάνει- Νιούκαστλ και κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης!

Το παιχνίδι είχε μυθικό φινάλε, με τις «καρακάξες» να ισοφαρίζουν στο 94', αλλά το γκολ να ακυρώνεται για χέρι από το VAR και στην αμέσως επόμενη φάση να πετυχαίνουν το... κανονικό, «τσιμπώντας» έναν σπουδαίο βαθμό, που τους δίνει και «ανάσα» και ψυχολογία, στην προσπάθειά τους για σωτηρία.

Από την άλλη, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξε το σκορ νωρίς, μόλις στο 3', με τον Σαλάχ, αλλά το μάθημά της δεν το έμαθε, σπατάλησε ένα σωρό ευκαιρίες (22 τελικές, 9 στον στόχο) και το πλήρωσε στο τέλος.

Ο Αιγύπτιος, πάντως, έγραψε ιστορία με τη φανέλα των «κόκκινων», καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης του συλλόγου που σκοράρει 20+ τέρματα σε τρεις διαφορετικές σεζόν στην Premier League. Μόνο πέρυσι έμεινε στα 19 γκολ. Βέβαια, μάλλον ο ίδιος θα προτιμούσε η Λίβερπουλ να πάρει το «τρίποντο», προκειμένου να μη χάσει την επαφή της με την τετράδα.

Με το σκορ στο 1-0 και τις Καρακάξες να πιέζουν για να σώσουν ό,τι μπορούσαν από το ματς στο φινάλε, η άμυνα των Reds πιάστηκε στον ύπνο στο 90+2’, όταν τρεις παίκτες της Νιούκαστλ βγήκαν στην πλάτη της άμυνας και ο Γουίλσον σκόραρε με δεύτερη προσπάθεια. Για καλή τους τύχη, το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι του Άγγλου φορ στο rebound της απόκρουσης του Άλισον, όμως, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν έβαλε μυαλό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γουίλοκ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και με τη βοήθεια και της κόντρας, παραβίασε ξανά, αυτή τη φορά καθ’ όλα νόμιμα την εστία του Βραζιλιάνου κίπερ, ρίχνοντας οριστικά τη Λίβερπουλ στο καναβάτσο.