League Cup: Πρόκριση με ανατροπή για τη Λίβερπουλ, στους «16» Άρσεναλ και Τσέλσι

Τα αποτελέσματα της βραδιάς

Η Λέστερ έβαλε δύσκολα στη Λίβερπουλ, όμως η ομάδα του Κλοπ έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη 3-1 και ταυτόχρονα την πρόκριση για τη φάση των «16» του αγγλικού League Cup.

Βασικός και για 89 λεπτά αγωνίστηκε ο Κώστας Τσιμίκας που ζήτησε φάουλ στη φάση του γκολ των Αλεπούδων. Ο ΜακΑτίρ άνοιξε το σκορ στο 3'.

Οι Ρεντς ωστόσο ήταν σαφώς ανώτεροι από τον αντίπαλό τους και αφού σπατάλησαν μπόλικες ευκαιρίες κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Ο Χάκπο ισοφάρισε στο 48', ο Σόμποσλαϊ με ασύλληπτη «οβίδα» γύρισε τούμπα το ματς στο 70' και στο 89' ο Ζότα με όμορφο τακουνάκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Προκρίσεις στο... γκολ για Άρσεναλ και Τσέλσι

Το εισιτήριο για τους «16» του θεσμού μπόρεσαν να πάρουν και οι Άρσεναλ και Τσέλσι που «λύγισαν» δυο δυνατούς αντιπάλους. Οι Κανονιέρηδες επικράτησαν 1-0 της Μπρέντφορντ εκτός έδρας.

Στο 8΄ ο Ενκέτια εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Φλέκεν, σέρβιρε στον Νέλσον κι αυτός πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Οι Μέλισσες πίεσαν στο δεύτερο μέρος, είχαν δοκάρι με τον Γουισά όμως δεν βρήκαν ποτέ την ισοφάριση.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε της Μπράιτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και η Τσέλσι. Οι Γλάροι έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τον Ζοάο Πέδρο και τον Φατί και στην επανάληψη ο Τζάκσον τους τιμώρησε. Ο Σενεγαλέζος στο 51' με κοντινό πλασέ πέτυχε το πρώτο τέρμα των Λονδρέζων από τις... 25 Αυγούστου και χάρισε στους Μπλε την πρόκριση.

Πηγή: gazzeta.gr

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση