Η Λίβερπουλ θέλει τον τίτλο και για αυτό… σκοράρει ασταμάτητα!

Έκανε ποδαρικό στο 2024 με «τεσσάρα» επί της Νιούκαστλ

Η Premier League έχει φέτος πέντε ισάξιους διεκδικητές. Μέσα σε αυτούς η Άστον Βίλα όπως δείχνει άλλωστε η βαθμολογία και φυσικά η Μάντσεστερ Σίτι μέχρι να «βάλει μπρος» τη μηχανή ο Πεπ. Η Λίβερπουλ ηγείται της κούρσας, ενώ Άρσεναλ και Τότεναμ προσπαθούν να μείνουν κοντά στους πρωτοπόρους παρά το ντεφορμάρισμα που διανύουν ή διένυσαν.

Σαφώς οι «Πολίτες» είναι το απόλυτο φαβορί, ωστόσο εάν έχουν κάτι να φοβούνται σίγουρα δεν είναι η αξιόμαχη Βίλα και η πειστική Τότεναμ. Πόσο μάλλον η Άρσεναλ που σταδιακά «λυγίζει» από τις συνεχόμενες υποχρεώσεις. Αντιθέτως, η επίθεση της Λίβερπουλ είναι το «φόβητρο» της πρωταθλήτριας.

Οι παίκτες του Κλοπ «πέταξαν» μεν ένα ημίχρονο με 18 τελικές και ένα χαμένο πέναλτι. Κάτι αντίστοιχο είχαν κάνει τον Δεκέμβρη του 2015 απέναντι στη Λέστερ με 20 τελικές σε 45 λεπτά δίχως να σκοράρουν! Μπήκαν δε στο δεύτερο και μετέτρεψαν σε γκολ τις τέσσερις από τις δεκατρείς ευκαιρίες.

Τρεις διαφορετικοί σκόρερς με επίκεντρο τον Μοχάμεντ Σαλάχ που έφτασε τα 151 γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα και μπήκε στην πεντάδα εκείνων που το έχουν πιάσει αυτόν τον αριθμό με μόνο έναν σύλλογο. Μαζί πια με τους Χάρι Κέιν, Σέρχιο Αγουέρο, Γουέιν Ρούνεϊ και Τιερί Ανρί.

Ο Αιγύπτιος απέτυχε να νικήσει την πρώτη φορά τον Ντουμπράβκα από το σημείο του πέναλτι, το έκανε με τη δεύτερη για το τελικό 4-2, έκανε γκολ την πάσα του Νούνιεζ για το 1-0 και έβγαλε με εξωτερικό φάλτσο τον Χάκπο απέναντι στον Σλοβάκο κίπερ στο 3-1. Ο Τζόουνς έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα για το 2-1.

Οι «κόκκινοι» δεν πτοήθηκαν ούτε από το χαμένο πέναλτι, ούτε από την άμεση ισοφάριση σε 1-1 από τον Ίσακ. Αντιθέτως, διατήρησαν σε όλο το 90λεπτο την επιθετική τους ορμή. Έφτασαν τις 23 τελικές και «εκτόξευσαν» το ποσοστό των προσδοκώμενων γκολ στο 7.27! Το μεγαλύτερο σε έναν αγώνα από τη σεζόν 2010-11.

Δείγμα της φετινής επιθετικότητας το γεγονός ότι οι 12 από τους συνολικά 15 παίκτες που αγωνίστηκαν απέναντι στη Νιούκαστλ είχαν τουλάχιστον ένα σουτ είτε στο στόχο, είτε εκτός, είτε μπλοκαρισμένο. Μόνο ο Άλισον από την απέναντι εστία, ο Γκόμεζ και ο Μακάλιστερ δεν απείλησαν τον Ντουμπράβκα.

Σε 20 αγωνιστικές, η Λίβερπουλ έχει την καλύτερη άμυνα με 18 γκολ κατά, αλλά και την δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 43 γκολ, όσα και η Άστον Βίλα. Δύο λιγότερα από την Σίτι που υπολείπεται και ενός παιχνιδιού.

Βέβαια, η Λίβερπουλ χαρακτηρίζεται για τον πλουραλισμό της στο σκοράρισμα. Με 13 διαφορετικούς σκόρερς, τρεις παραπάνω από την ομάδα του Γκουαρδιόλα βρίσκει λύσεις όταν η μπάλα «καίει». Ο Σαλάχ έχει ξεφύγει στα 14 και τον ακολουθούν Ζότα – Νούνιεζ με 5 και Ντίαζ - Χάκπο με 3.

Ο πλουραλισμός είναι αυτός που ίσως καθησυχάζει τον Γιούργκεν Κλοπ τώρα που ο Αιγύπτιος θα λείψει για το Copa Africa. Σε ένα κρίσιμο σημείο της σεζόν, ο Γερμανός μπορεί αν υπολογίζει στη «ρέντα» των υπόλοιπων επιθετικών του.

Πηγή: sport-fm.gr

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση