Η Λέστερ έβαζε τα γκολ και η Λίβερπουλ τα... πανηγύριζε!

Με δύο αυτογκόλ του Φάες η Λίβερπουλ έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Λέστερ

Η Λίβερπουλ... ξετύλιξε τα δώρα της Λέστερ και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την χρονιά!

Χάρη στα δύο αυτογκόλ του κεντρικού αμυντικού των «αλεπούδων», Βους Φάες μέσα σε ένα επτάλεπτο (!), οι «reds» έκαμψαν την αντίσταση της μαχητικής Λέστερ επικρατώντας 2-1 μέσα στο «Άνφιλντ» για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Μπρέντφορντ επιβεβαίωσε για μία ακόμα αγωνιστική το καλό «φεγγάρι» στο οποίο βρίσκεται, καθώς μετά τη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι (1-2) και την ισοπαλία με την Τότεναμ (2-2), έδωσε συνέχεια στις καλές της εμφανίσεις, επικρατώντας 2-0 της Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Τόνεϊ και Ντασίλβα στο 18ο και 43ο λεπτό αντίστοιχα. Νίκη με την οποία η ομάδα του Τόμας Φρανκ «σκαρφάλωσε» στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 23 πόντους, αφήνοντας από την άλλη τα «σφυριά» στη 17η θέση και στο -1 από τη ζώνη του υποβιβασμού, μετρώντας παράλληλα πέντε διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.