Φρένο στη Λίβερπουλ από τη Φούλαμ!

Η Φούλαμ πήρε δις προβάδισμα με τον Μίτροβιτς, η Λίβερπουλ βρήκε απαντήσεις αλλά όχι και το γκολ της νίκης

Την… πάτησε στην πρεμιέρα της στην Premier League η Λίβερπουλ! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έδωσε μπόλικα δικαιώματα και έμεινε στο 2-2 με τη Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα στο «Κράβεν Κότατζ».

Πλήρωσε τις αμυντικές τις ολιγωρίες η Λίβερπουλ, με τον Νούνιες να σκοράρει στο ντεμπούτο του ερχόμενος από τον πάγκο με υπέροχο τακουνάκι και τον Σαλάχ να βρίσκει δίχτυα σε έκτη σερί πρεμιέρα, με τον Μίτροβιτς να έχει αναλάβει το σκοράρισμα από πλευράς Λονδρέζων!

Δοκάρι στο 90'+4' με τον Χέντερσον για να πάρει τη νίκη είχε η Λίβερπουλ, που ξεκινά με το... αριστερό στο φετινό πρωτάθλημα, λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Community Shield.

Στα του ματς, η Φούλαμ πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα. Έβγαζε δύναμη και τσαμπουκά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας παράλληλα και τις πρώτες καλές υποψίες φάσεων στο ματς. Κάπως έτσι, ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο μισάωρο πέρασε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αλλά στο 32’ οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ. Μετά από εξαιρετική ανάπτυξη της μπάλας, ο Τετέ έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μίτροβιτς που πήρε… παραμάζωμα τον Αρνολντ, σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0 που έμεινε ως την ανάπαυλα.

Ο Κλοπ έβλεπε τα πράγματα να μην πηγαίνουν καλά και την ομάδα του να μην αποδίδει όπως θα ήθελε, έκανε τριπλή αλλαγή και έριξε μεταξύ άλλων στον αγώνα τον Νούνιες στο 51’. Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Ουρουγουανός φορ συστήθηκε στο κοινό της Βρετανίας με τον καλύτερο τρόπο αφού σκόραρε με απίθανο τακουνάκι στην κίνηση για να φέρει το σκορ στα ίσα (1-1). Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε για λίγο, όμως, αφού ο Μίτροβιτς κέρδισε το πέναλτι από τον Φαν Ντάικ, με τον Σέρβο να το εκτελεί ο ίδιος για να δώσει νέο προβάδισμα στη Φούλαμ στο 72’.

Η Λίβερπουλ προφανώς και δεν τα παράτησε, ισοφάρισε μετά από… καραμπόλα στο 80ο λεπτό με τον Σαλάχ να βρίσκει δίχτυα για 6η διαδοχική πρεμιέρα και άγγιξε την τεράστια ανατροπή στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν η πλασεδάρα του Χέντερσον από τα 25 μέτρα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και το 2-2 παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα.