Έσπασε κι άλλο ρεκόρ η Λίβερπουλ! (vid)

30 νίκες μετά από 34 ματς έχουν οι κόκκινοι, κάτι πρωτόγνωρο στην Premier League!

Φουλάρει για 100 βαθμούς η Λίβερπουλ, που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Μπράιτον κι έφτασε αισίως τους 92 πόντους. Αυτή ήταν η 30η νίκη της Λίβερπουλ σε 34 ματς κάτι που αποτελεί ρεκόρ στην Premier League.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Πρέπερ έχασε στα αριστερά από τον Κεϊτά, που σέρβιρε στον Σαλάχ κι εκείνος πλάσαρε από κοντά για το 0-1 ενώ στο 8’ μετά από νέο λάθος στο κέντρο της Μπράιτον, ο Χέντερσον με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το 0-2.

Στο 15ο λεπτό ο Σαλάχ από ιδανικό σημείο, πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Ράιαν, ενώ στο 19’ ο Ουίλιαμς έσωσε με τάκλιν προ του Τροσάρ. Στο 25ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά γκολ του Τροσάρ, ενώ στο 28’ ο Άλισον έσωσε μετά από κοντινή προβολή του Μοπέ.

Στο 35ο λεπτό το πλασέ του Μοπέ σταμάτησε στον Γκόμες, ενώ στο 37’ το δυνατό σουτ του Στίβενς έφυγε λίγο έξω όπως και το πλασέ του Σαλάχ στο 39’.

Και τελικά στο 45ο λεπτό ο Λάμπτεϊ έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Τροσάρ με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2.

Στο 49ο λεπτό το σουτ του Λάμπτεϊ πέρασε λίγο έξω και στο 51’ ο Ράιαν έσωσε μετά από σουτ του Τσάμπερλεϊν ενώ στο 55’ ο Σαλάχ σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία από το πέναλτι. Στο 59’ ο Ράιαν είπε όχι σε σουτ του Ρόμπερτσον και στο 60’ μετά από κόρνερ, ο Πρέπερ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντανκ από κοντά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

Στο 73’ ο Άλισον έκανε τραγική έξοδο αλλά η κεφαλιά του Κόνολι και στο 75’ το σουτ του Χέντερσον κόντραρε στον Στίβενς πέρασε λίγο έξω., Από το κόρνερ, ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι και ο Σαλάχ με κεφαλιά έκανε το 1-3.

Στο 84ο λεπτό ο Τροσάρ αστόχησε από ιδανικό σημείο, ενώ στο 86’ η κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ εξ επαφής, πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Μπράιτον.

Στο 90+4’ το πλασέ του Μανέ έξυσε το δοκάρι του Ράιαν ο οποίος στο 90+4’ είπε όχι εντυπωσιακά σε πλασέ του Σαλάχ μέσα από τη μικρή περιοχή και σρτο 90+7' ο Σαλάχ αστόχησε με κεφαλιά εξ επαφής.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Λάμπτεϊ, Στίβενς, Μπαρν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Γκρος (71’ Κόνολι), Πρέπερ (71’ Μπισουμά), Μακ Άλιστερ (71’ Μούι), Τροσάρ, Μοπέ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Άρνολντ, Γκόμες, Ουίλιαμς (46’ Ρόμπερτσον), Χέντερσον (80’ Μίλνερ), Τσάμπερλεϊν (61’ Φαμπίνιο), Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (61’ Μανέ), Φιρμίνο (87’ Μιναμίνο), Σαλάχ.

Πηγή: aek365.gr

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση