Έμεινε ζωντανή για την τετράδα η Λίβερπουλ με σούπερ εμφάνιση επί της Σαουθάμπτον

Με μια πολύ καλή εμφάνιση μετά από καιρό, επικράτησε 2-0 της Σαουθάμπτον

Η Λίβερπουλ είναι εδώ και αρνείται να παραδώσει τα... όπλα! Με ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο και γενικότερα με μια πολύ καλή εμφάνιση μετά από καιρό, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 2-0 της Σαουθάμπτον χάρη στα τέρματα των Μανέ (31') και Αλκάνταρα (90').

Αποτέλεσμα με το οποίο οι «reds» προσπέρασαν στην έκτη θέση την Τότεναμ φτάνοντας τους 57 πόντους, και πλέον απέχουν έξι βαθμούς από την τετράδα και τη Λέστερ, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα εκεί όπου η Σαουθάμπτον πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του «Άνφιλντ», η Λίβερπουλ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 10ο λεπτό, με τον Μανέ να αστοχεί από καλή θέση. Οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μοχάμεντ Σαλάχ να απειλήσει, με τον Φόστερ να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή απόκρουση κρατώντας το μηδέν.

Το «σφυροκόπημα» για την ομάδα της Λίβερπουλ συνεχίστηκε, αφού στο 25' μετά μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Ζότα, και πάλι ο κίπερ των «αγίων» αποσόβησε δύσκολα τον κίνδυνο παραχωρώντας κόρνερ. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Βαϊνάλντουμ έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, η οποία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ που δικαιούνταν πάντως οι «reds» δεν άργησε να έρθει, με τον Σαλάχ να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Μανέ νίκησε στον αέρα τον Γουόκερ-Πίτερς, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους (31').

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τη Λίβερπουλ να διαχειρίζεται με άνεση το υπέρ της αποτέλεσμα. Στο 49', λίγο έλειψε ο Ζότα από αρκετά πλάγια θέση να κάνει το 2-0, με τον κίπερ της Σαουθάμπτον να δηλώνει «παρών». Η καλύτερη στιγμή του αγώνα για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 71', όταν το σουτ του Ντιαλό έδιωξε δύσκολα ο Άλισον.

Με την συμπλήρωση των ενενήντα, η Λίβερπουλ «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη, με τον Τιάγκο Αλκάνταρα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα μετά από ασίστ του Φιρμίνιο για το τελικό 2-0.