Εκτός έδρας είναι... Λίβερπουλ!

Επιβλήθηκε της Άρσεναλ με 3-0 και παρέμεινε στο κόλπο για την τετράδα

Μπορεί εντός έδρας να έχει ξεχάσει πώς να νικά, όμως εκτός έδρας κάτι κάνει! Για τη Λίβερπουλ ο λόγος, που πέρασε με 3-0 από το Λονδίνο ξεπερνώντας άνετα το εμπόδιο της Άρσεναλ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκε έτσι στο -2 από την πρώτη τετράδα, ενώ αυτή του Μίκελ Αρτέτα από την άλλη, εξακολουθεί να καταλαμβάνει την 9η θέση της βαθμολογίας και να κινδυνεύει άμεσα να μείνει εκτός Ευρώπης.

Οι «ρεντς» είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη και να αδυνατούν να κρατήσουν μπάλα. Κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών των απερχόμενων πρωταθλητών ήταν ο... Μίλνερ, που είχε δύο καλές στιγμές στο 11’ και στο 35’, με τους Φαμπίνιο και Φιρμίνο να έχουν και αυτοί τις στιγμές τους αλλά δίχως τύχη.

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και εντέλει μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 64ο λεπτό. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έκανε την μπαλιά και ο Ζότα βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, καταφέρνοντας να νικήσει τον Λένο με κεφαλιά.

Πριν καλά καλά συνειδητοποιήσουν οι Λονδρέζοι τι συνέβη, ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ! Σκόρερ αυτή τη φορά, στο 68’ ο Σαλάχ, που μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Άρσεναλ από τα δεξιά αποφεύγοντας τον Γκάμπριελ και με συρτό σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων δεν υπήρχε, με τη Λίβερπουλ να φτάνει έτσι και σε τρίτο τέρμα, όταν μετά από λάθος της άμυνας ο Ζότα σκόραρε για δεύτερη φορά με δυνατό σουτ στο 83’!