Κάζο για τη Λίβερπουλ μετά την εφτάρα (vid)

Οι reds ηττήθηκαν με 1-0 από την Μπόρνμουθ, με τον Σαλάχ να αστοχεί σε πέναλτι

Η Λίβερπουλ… αυτοκτονεί! Λίγες ημέρες μετά την εμφατική νίκη με 7-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν κάκιστη στο «Βιτάλιτι Στάντιουμ», είχε χαμένο πέναλτι με τον Σαλάχ και ηττήθηκε με 1-0 από την Μπόρνμουθ.

Μια ήττα που ζορίζει το έργο της Λίβερπουλ για την είσοδο στην τετράδα αφού παραμένει στο -3 από την Τότεναμ, ενώ τα «κεράσια» βρέθηκαν -με ματς περισσότερο- στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη και νίκησαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους τους «reds». Παράλληλα, έσπασαν το σερί πέντε αγώνων χωρίς ήττα της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ, που κρατούσε το μηδέν στην άμυνα σε αυτά τα ματς.

Καλύτερα μπήκε η Λίβερπουλ στο ματς, είχε τον έλεγχο και υπερτερούσε συνολικά σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, έχοντας 9 τελικές σε αντίθεση με τις 3 των γηπεδούχων. Ο Φαν Ντάικ απείλησε στο 6’ με κεφαλιά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ουαταρά να φανεί επικίνδυνος. Ο Ρόμπερτσον στο 12’ είδε τον Νέτο να βγάζει το σουτ του, ενώ ένα λεπτό αργότερα το γκολ του Χάκπο ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τελικά, στο 28ο λεπτό η Μπόρνμουθ… πάγωσε τη Λίβερπουλ με τον Ουαταρά να σερβίρει και τον Μπίλινγκ να γράφει το 1-0. Τα λεπτά περνούσαν και το σκορ έμεινε ως είχε ως την ανάπαυλα, αφού ούτε ο Φαν Ντάικ για τη Λίβερπουλ στο 41’ ούτε ο Σολάνκε για την Μπόρνμουθ στο 44’ κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τις τελικές τους.

Ο Κλοπ έριξε τον Ζότα αντί του Έλιοτ στο ημίχρονο και ο Πορτογάλος φορ απείλησε στο 49’, ενώ ήταν και ο κινητήριος μοχλός της ομάδας του στο δεύτερο μέρος. Η Λίβερπουλ δεν ήταν καλή, είχε περιοριστεί σε μια ανούσια κατοχή αλλά βρήκε τη στιγμή της για να ισοφαρίσει και να μπει στο… κόλπο της ανατροπής. Παρόλα αυτά, ο Σαλάχ για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Premier League δεν βρήκε εστία με την εκτέλεση πέναλτι στο 69’ και σπατάλησε την ευκαιρία για την ομάδα του, που παρά την πίεσή της ως το φινάλε δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Μπόρνμουθ (Γκάρι Ο' Νιλ): Νέτο, Σμιθ (80' Φρέντερικς), Στέβενς, Σενέσι, Κέλι, Ουαταρά, Λέρμα (81' Κουκ), Μπίλινγκ (70' Κρίστι), Άντονι (88' Βίνια), Ρόθγουελ, Σολάνκε

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (65' Μίλνερ), Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Έλιοτ (46' Ζότα), Φαμπίνιο (65΄ Χέντερσον), Μπάιτσετιτς, Σαλάχ, Χάκπο, Νούνιες (66' Φιρμίνο)