Αφεντικό της πόλης η Λίβερπουλ και... -1 από τη Σίτι (vid)

Υπέταξε την Έβερτον

Τα… χρειάστηκε, αλλά έκανε τη δουλειά η Λίβερπουλ στο εντός έδρας ντέρμπι με την Έβερτον!

Οι «κόκκινοι» λυτρώθηκαν με 2 γκολ στο τελευταίο ημίωρο (62’, 85’) κι έφτασαν στη νίκη (2-0) που τους κρατάει στο -1 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Παράλληλα, η ομάδα του Κλοπ διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 14 ματς πρωταθλήματος (12-2-0) και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον πρώτο ημιτελικό με τη Βιγιαρεάλ για το Champions League.

Από την άλλη, τα «ζαχαρωτά» συμπλήρωσαν 13 διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως νίκη (0-2-11) και υποχώρησαν στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Λίβερπουλ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε να ξεκλειδώσει την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Λάμπαρντ.

Η καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος ήρθε στο 31’, με το πλασέ του Ζότα μέσα από την περιοχή να φεύγει δίπλα από το δοκάρι.

Στην αντίπερα όχθη, η Έβερτον επιχειρούσε να «χτυπήσει» μέσω αντεπιθέσεων και στο 34’ άγγιξε το 0-1, αλλά ο Ντουκουρέ δεν πλάσαρε σωστά τον Άλισον, κάτι που επαναλήφθηκε και στο 56’ με τον Γκόρντον.

Η λύτρωση για τους «κόκκινους» ήρθε στο 62’, με τον Σαλάχ να σεντράρει και τον Ρόμπερτσον να νικάει με κεφαλιά τον Πίκφορντ για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 1-1, όμως το δυνατό σουτ του Γκρέι κατέληξε άουτ.

Στο 85’, η Λίβερπουλ σφράγισε την επικράτησή της με τον Οριγκί να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά και να γράφει το τελικό 2-0.

Το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο (23/4)

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (3’ Ταβάρες, 32’ πέν. Σάκα, 71’ Τζάκα – 34’ Ρονάλντο)
Λέστερ-Άστον Βίλα 0-0
Μάντσεστερ Σίτι-Γουότφορντ 5-1 (4', 23', 49' πεν., 53' Ζεσούς, 34' Ρόντρι - 28' Καμαρά)
Νόριτς-Νιούκαστλ 0-3 (35', 41' Ζοέλιντον, 49' Γκιμαράες)
Μπρέντφορντ-Τότεναμ 0-0

Κυριακή (24/4)

Μπέρνλι-Γουλβς 1-0 (62' Βίντρα)
Μπράιτον-Σαουθάμπτον 2-2 (2' Γουέλμπεκ, 44' αυτ. Σαλίσου - 45+4' 54' Γουόρντ-Πράουζ)
Τσέλσι-Γουέστ Χαμ 1-0 (90' Πούλισικ)
Λίβερπουλ-Έβερτον 2-0 (62' Ρόμπερτσον, 85' Οριγκί)