Η Λίβερπουλ ταπείνωσε με ιστορικό 7-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Απίστευτο και όμως αληθινό!

Έγραψε η ιστορία η Λίβερπουλ! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν τρομακτική κόντρα στη Γιουνάιτεντ, την οποία ισοπέδωσε με το ιστορικό 7-0 στο «Άνφιλντ» για την 26η αγωνιστική της Premier League. Από δύο γκολ για Χάκπο, Νούνιες και Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να φτάνει τα 11 κόντρα στους «κόκκινους διαβόλους» και να γίνεται μεταξύ άλλων ο κορυφαίος σκόρερ της Λίβερπουλ σε επίπεδο Premier League σκοράροντας σε 129 φορές σε 205 ματς πρωταθλήματος. Τελευταίο γκολ σε ντέρμπι για τον Ρομπέρτο Φιρμίνο που μεσοβδόμαδα προανήγγειλε την αποχώρηση του από τον σύλλογο.

Η βαρύτερη ήττα για την Γιουνάιτεντ μετά τον Δεκέμβριο του 1931 όταν είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ από την Γουλβς.

Εκρηκτική ήταν η εκκίνηση στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως από τα αριστερά με τον Ρόμπερτσον. Ωστόσο αυτή που απείλησε πρώτη ήταν η Γιουνάιτεντ, με τον Άντονι να βρίσκεται μόνος από τα δεξιά, όμως το όμορφο φαλτσαριστό του σουτ σταμάτησε στον Άλισον που έδιωξε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αρχικά με το άστοχο σουτ του Σαλάχ στο 14’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Νούνιες επωφελήθηκε από τις κόντρες, σούταρε και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 23’ οι «reds» απείλησαν ξανά με τον Μαρτίνες να προλαβαίνει τον Νούνιες με προβολή, πριν ο Ουρουγουανός στράικερ γίνει επικίνδυνος. Η απάντηση από την ομάδα του Τεν Χάαχ ήρθε στο 26’. Θαυμάσια κυκλοφορία, σέντρα του Νταλότ από τα δεξιά στον Μπρούνο Φερνάντες, όμως η κεφαλιά του Πορτογάλου πέρασε λίγο άουτ. Πέρασαν λίγα δευτερόλεπτα και η Γιουνάιτεντ έφτασε ξανά στο γκολ με τον Ράσφορντ να μην μπορεί να πλασάρει σωστά τον Άλισον.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως το ημίχρονο επεφύλασσε ένα γκολ πριν το τέλος του. Στο 43’ ο Ρόμπερτσον βρήκε με «άρρωστη» κάθετη τον Χάκπο, ο Ολλανδός πάτησε περιοχή, προσποιήθηκε στον Βαράν και με ένα πλασέ-αριστούργημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα για το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Με γκολ για τη Λίβερπουλ. Σωρεία λαθών έξω από την περιοχή της Γιουνάιτεντ, η μπάλα έφτασε στον Έλιοτ που βρήκε τον Νούνιες μόνο του μπροστά από την εστία με τον Ουρουγουανό να κάνει με εύκολη κεφαλιά το 2-0. Από εκείνο το σημείο και μετά ο τυφώνας «Λίβερπουλ» ισοπέδωσε τα πάντα στο πέρασμα του.

Τρομερή αντεπίθεση στο 50' με τον Χάκπο να παίρνει την πάσα του Σαλάχ στην αντεπίθεση και με πλασέ από δύσκολη γωνία να κάνει το 3-0! Στο 58' ο Κονατέ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 66' ο Σαλάχ με μονοκόμματο σουτ από την καρδιά της περιοχής εκτέλεσε εν ψυχρώ τον Ντε Χέα για το 4-0, φτάνοντας τα 11 γκολ κόντρα στην Γιουνάιτεντ. Η «καταιγίδα» δεν κόπασε και στο 75' ο Ντάρβιν Νούνιες με κεφαλιά έκανε το 5-0 στην αποδιοργανωμένη άμυνα της Γιουνάιτεντ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Σαλάχ εκμεταλλεύτηκε ξανά τα λάθη των «κόκκινων διαβόλων» στα μετόπισθεν κάνοντας το 6-0!

Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Ρομπέρτο Φιρμίνο στο τελευταίο του ντέρμπι. Λάθη και κόντρες ευνόησαν τον Βραζιλιάνο που με πλασέ από την γωνία της μικρής περιοχής ολοκλήρωσε τον ιστορικό θρίαμβο για το τελικό 7-0!

Με αυτόν τον τρόπο η Λίβερπουλ έφτασε στους 42 βαθμούς σε 25 ματς και πηγαίνει την επόμενη αγωνιστική στο Μπόρνμουθ για να αντιμετωπίσει την Μπόρνμουθ. Πισωγύρισμα για τη Γιουνάιτεντ που μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ και την πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα στο Europa League, παρουσιάστηκε αγνώριστη και θα αναζητήσει ξέσπασμα την επόμενη αγωνιστική απέναντι στην Σαουθάμπτον.