Η τελευταία της ευκαιρία

Στο «Κρέιβεν Κότατζ» του Λονδίνου η Φούλαμ υποδέχεται τη Μπέρνλι και θέλει μόνο νίκη για να μπορεί να ελπίζει σε παραμονή, ενώ οι φιλοξενούμενοι βολεύονται και με ισοπαλία.

0274: Fulham FC - Burnley FC 22:00 («Craven Cottage»)

Φούλαμ: Την εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Φούλαμ σ' ένα ματς που δέχθηκε από ένα γκολ (10', 49') σε κάθε ημίχρονο και αφού απέτυχε να βρει αντίδραση στη συνέχεια, πλέον ψάχνει για ένα θαύμα για να κρατηθεί στη Πρέμιερ Λιγκ. Με τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε οι «κότατζερς» βρίσκονται στη 18η θέση με 27 βαθμούς, ενώ απέχουν εννέα από τη σημερινή τους αντίπαλο. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό μόνο με νίκη θα μπορέσουν να ελπίζουν σε παραμονή.

Αγωνιστικά νέα: Σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στη Τσέλσι, επιστρέφει ο Λόφτους-Τσικ (χαφ), ο οποίος δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής. Κοντά στην επιστροφή τους στην ενεργό δράση βρίσκονται οι χαφ Κέιρνι και Ριντ, ενώ έχει αποθεραπευτεί πλήρως ο Τέτε (μπακ). Σταθερά εκτός βρίσκεται ο Κόνγκολο (αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Αρεολά, Εϊνα, Ανταραμπιόγο, Άντερσεν, Ρόμπινσον, Ανγκισά, Λεμινά, Λόφτους-Τσικ, Ντεκόρδοβα-Ριντ, Λούκμαν, Μάτζα.

Μπέρνλι: Προέρχεται από ήττα 1-2 την προηγούμενη Δευτέρα (3/5) στην έδρα της από την ανώτερη ποιοτικά Γουέστ Χαμ. Μόλις στο 19΄οι «κλάρετς» προηγήθηκαν από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουντ, με τα «σφυριά» να βρίσκουν διπλή απάντηση από τα γκολ του Αντόνιο (21', 29'). Παρ' όλα αυτά διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας (+9) από την σημερινή τους αντίπαλο και εφόσον φύγουν από το «Κρέιβεν Κότατζ» με βαθμολογικό όφελος, η υπόθεση παραμονή «κλειδώνει» οριστικά και «βυθίζει» τη Φούλαμ στη Τσάμπιονσιπ.

Αγωνιστικά νέα: Ανέκαμψαν εγκαίρως και προλαβαίνουν οι Στίφενς (χαφ) και Γουντ (επιθετικός/πρώτος σκόρερ). Εκτός για ακόμη ένα οι Λονγκ (αμυντικός) και Μπρέιντι (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Μπράουνχιλ, Κορκ, Γουέστγουντ, ΜακΝιλ, Βίντρα, Γουντ.

Προϊστορία: Στην έδρα της η Φούλαμ με αντίπαλο την Μπέρνλι μετράει δύο νίκες, έναντι μίας των «κλάρετς».