Η Άστον Βίλα διέλυσε τον Άγιαξ και πήρε την πρόκριση - Στην επόμενη φάση και οι Μπριζ, Λιλ

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Conference League πήραν οι Άστον Βίλα, Μπριζ και Λιλ.

Καταιγιστική ήταν η Αστον Βίλα… Οι «χωριάτες» διέλυσαν 4-0 τον Αγιαξ και έτσι πήραν πανηγυρικά την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Conference League. Μαζί τους το εισιτήριο πήραν η Μπριζ που νίκησε 3-0 την Μόλντε ανατρέποντας την ήττα 2-1 από το πρώτο τους παιχνίδι αλλά και η Λιλ που ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Στουρμ Γκρατς αλλά είχε στο πλευρό της το 3-0 από το πρώτο ματς.

Η Αστον Βίλα έδειξε από την πρώτη στιγμή ότι θέλει το ματς περισσότερο από τον Αίαντα αλλά και πως ήταν ικανή να το πάρει. Έτσι στο 25ο λεπτό του ματς ο Γουάτκινς άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα για την πρόκριση. Στο δεύτερο 45λεπτό όμως όλα έγιναν πιο εύκολα. Στο 60ο ο Μπέιλι έκανε το 2-0, φέροντας ακόμη πιο κοντά το εισιτήριο. Στο 66ο λεπτο ο Μανσβερκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τους Άγγλους να σκοράρουν άλλες δύο φορές, στο 75ο λεπτό με τον Ντουράν και στο 81ο λεπτό με τον Ντιαμπί.

Στο Βέλγιο η Μπριζ είχε τον Σκοβ Όλσεν σε αρκετά καλή ημέρα. Ο άσος των Βέλγων σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, και στο 48ο λεπτό, ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα, 2-1 υπέρ της Μόλντε. Στο 71ο λεπτό ο Σκόρας έκανε το 3-1 που τσέκαρε το εισιτήριο στη Μπριζ.

Στο άλλο ματς η Λιλ με το 3-0 υπέρ της από την πρώτη αναμέτρηση άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Σάντος και είδε τη Στουρμ Γκρατς να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Μπίρεθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.