Εκτέλεσε τη Φούλαμ σε ένα ημίχρονο και πήρε βαθιά... ανάσα η Νότιγχαμ Φόρεστ!

Πραγματοποιώντας ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, η Νότιγχαμ Φόρεστ επικράτησε 3-1 της Φούλαμ

Σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Νότιγχαμ Φόρεστ το βράδυ της Τρίτης!

Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί πέντε αγωνιστικών (3 ήττες), επικρατώντας 3-1 της Φούλαμ στο «City Ground» για την 31η στροφή της Premier League!

Πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και ένα από τα καλύτερα 45λεπτα στη φετινή σεζόν, η Φόρεστ «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος, χάρη στα τέρματα των Χάντσον-Οντόι (9'), Γουντ (19') και Γκιμπς-Γουάιτ (45+3')! Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα είναι πως ο Μάρκο Σίλβα «αναγκάστηκε» στο 33' να προβεί σε τρεις αλλαγές (!) ώστε να διορθώσει την κάκιστη εμφάνιση της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι «κότατζερς» ήταν να μειώσουν στο τελικό σκορ στο 49ο λεπτό με τον Ανταραμπιόγιο.

Με το τρίποντο αυτό, η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο παρέμεινε στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 25 βαθμούς, ούσα πλέον στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ υπέπεσε σε εντός έδρας γκέλα, μένοντας στο 1-1 με την Έβερτον στο «St. James' Park». Οι «καρακάξες» δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στη μεγάλη ανατροπή του Σαββάτου επί της Γουέστ Χαμ (4-3), χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσουν την 6άδα.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού με υπέροχη ατομική ενέργεια του Ίσακ, άνοιξαν το σκορ στο 15'. Και ενώ όλα έδειχναν πως θ πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, εντούτοις, ήρθε ο Κάλβερτ-Λιούιν στο 88ο λεπτό και από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.