Πόσο πιο χαμηλά, Λίβερπουλ; (vid)

Ήττα στο ντέρμπι από την Έβερτον

Πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, η Έβερτον πήγαινε στο «Άνφιλντ» έχοντας στο μυαλό της πως δεν έχει κερδίσει στα 20 τελευταία ματς κόντρα στην Λίβερπουλ και το τελευταίο «διπλό» είχε έρθει από το 1999. Αυτή η «κατάρα» δεν φόβησε τους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι, που πήραν με χαρακτηριστική άνεση το ντέρμπι του Μέρσαϊσαϊντ κόντρα στην απογοητευτική Λίβερπουλ (0-2).

Χάνει την επαφή με την τετράδα η Λίβερπουλ, που βλέπει την Έβερτον να την πιάνει στους 40 βαθμούς και αν δεν συνέλθει σύντομα θα κινδυνεύσει να χάσει ακόμη και την Ευρώπη, ενώ βλέπει το «Άνφιλντ» να μην μοιάζει πλέον σαν κάστρο χτισμένο στην άμμο!

Με τον καλύτερο τρόπο για την Έβερτον και τον χειρότερο για την Λίβερπουλ ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Άνφιλντ». Ούτε τρία λεπτά δεν πρόλαβαν να συμπληρωθούν για να έρθει ο Ρισάρλισον να βάλει μπροστά στο σκορ τα «ζαχαρωτά» και να ζορίσει από νωρίς την ήδη στριμωγμένη Λίβερπουλ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 20ο λεπτό οταν ο Πίκφορντ με μεγάλη επέμβαση κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του σε σουτ του Χέντερσον, με τον αρχηγό να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού λίγα λεπτά αργότερα και τα... φίδια να ζώνουν τον Γιούργκεν Κλοπ! Στο 33' ήταν η σειρά του Άλισον να... μιμηθεί τον συνάδελφό του για να βγάλει την κεφαλιά του Κόουλμαν, που ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Η Λίβερπουλ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να αντιδράσει. Πήρε την κατοχή που έφτασε σχεδόν το 90%, η Έβερτον ήταν στιγμές που δεν ακουμπούσε την μπάλα, αλλά και πάλι οι παίκτες του Κλοπ δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλοστημένη και αρκετά... αμυντική ομάδα του Κάρλο Αντσελότι. Ο Πίκφορντ φρόντισε να μην επιτρέψει ούτε στον Σαλάχ να σκοράρει στο 69', με την Λίβερπουλ να παίζει την Έβερτον σαν τη γάτα με το ποντίκι αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει! Για να έρθει το 83ο λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο... άχαστος Γκίλφι Σίγκουρντσον ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το τελικό 2-0 της Έβερτον!