«Πίκρανε» την Έβερτον η Μπέρνλι

Η Έβερτον έψαχνε νίκη για να πλησιάσει την τετράδα, αλλά η Μπέρνλι… κέρασε πίκρα στα «ζαχαρωτά»

Δεν μπορεί στο… σπίτι της η Έβερτον! Τα «ζαχαρωτά» γνώρισαν την 6η φετινή εντός έδρας ήττα τους, αυτή τη φορά από την Μπέρνλι (1-2) και έχασαν έδαφος στη μάχη της τετράδας, με τους νικητές να ξεμακραίνουν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 13΄ο Γουντ άνοιξε το σκορ για την Μπέρνλι, με τον ΜακΝίλ στο 25ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα. Ωστόσο, η Έβερτον έδειξε τα δόντια της επτά λεπτά αργότερα, όταν στο 32΄ο Κάλβερτ-Λιούιν μείωσε σε 2-1.

Παρότι η Έβερτον είχε αρκετό χρόνο μπροστά της για να αντιδράσει και να αποφύγει την ήττα δεν το κατάφερε, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε μέχρι το φινάλε μια μεγάλη νίκη, η οποία τους κρατάει μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Σον Ντάις με αυτή τη νίκη έβαλε φρένο στα «ζαχαρωτά» στον δρόμο προς την τετράδα.