Νίκη-χρυσάφι για την Έβερτον των δέκα παικτών!

Ο Ιγουόμπι πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 99'!

Ήταν τελικός και τον πήρε! Η Έβερτον αν και έπαιζε με δέκα παίκτες, επικράτησε 1-0 της Νιούκαστλ χάρη στο γκολ του Ιβόμπι στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων και πήρε βαθιά ανάσα για την παραμονή.

Για να καταφέρει να σώσει τη φετινή σεζόν η Έβερτον θα πρέπει να υποφέρει και αυτό αποδείχθηκε και στην αναμέτρηση κόντρα στη Νιούκαστλ, που τελικά η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ κατάφερε να κάνει το… θαύμα.

Συγκεκριμένα, τα «ζαχαρωτά» πήραν το τρίποντο με γκολ στο… ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με δράστη τον Ιβόμπι, που μπήκε αποφασιστικά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Ντουμπράβκα διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Ωστόσο, η απαραίτητη… σημείωση για τη νίκη της Έβερτον που είχε να σκοράρει τέσσερα ματς, είναι ότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 82’ λόγω της αποβολής του Άλαν.

Με αυτό το τρίποντο η Έβερτον πήρε ανάσα τριών βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη Γουότφορντ, ενώ έχει και δύο ματς λιγότερα.