Λιγκ Καπ: Δύσκολη πρόκριση για Έβερτον (vid)

Τα «ζαχαρωτά» επικράτησε με 4-2 της Λίνκολ και πέρασε στον 2ο γύρο της διοργάνωσης

Την πρόκριση της στον 2ο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας εξασφάλισε απόψε η Έβερτον, επικρατώντας με 2-3 της Λίνκολ (ομάδα 3ης κατηγορίας) σε ένα δύσκολο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7’ με τον Άντερσον, ωστόσο ο Ντιν απάντησε στο 36’, ενώ ο Σίγκουρντσον έγραψε το 1-2 στο 59’ με πέναλτι.

Εντούτοις, οι παίκτες της Λίνκολν δεν τα παράτησαν και ανταπέδωσαν στο 71’ με τον Αντράντε. Κι ενώ το σύνολο του Σίλβα ζοριζόταν αρκετά, ήρθαν δύο γκολ στο φινάλε (81’ Ιγουόμπι, 88’ Ρισάρλισον) για να λύσουν το γόρδιο δεσμό.

Θύμα έκπληξης έπεσε η Μπέρνλι, που έχασε 1-3 εντός από τη Σάντερλαντ (ομάδα League One). Οι «clarets» μπήκαν μπροστά στο 11’ με τον Ροντρίγκες, αλλά οι φιλοξενούμενοι το ανέτρεψαν (35’ Γκριγκ, 47’ Φλάναγκαν, 50’ Ντόμπσον).

Η Μπόρνμουθ τα… χρειάστηκε, όμως προσπέρασε το εμπόδιο της Φόρεστ Γκριν (ομάδα League Two), την οποία απέκλεισε στα πέναλτι (3-0) κι ενώ στα 90 λεπτά οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ.

Με δύο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο (77’ πεν. Μαρκίς, 81’ Χάρνες), η Πόρτσμουθ πέρασε (0-2) από την έδρα της ΚΠΡ και συνεχίζει στο Λιγκ Καπ.

Με δύο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο (77’ πεν. Μαρκίς, 81’ Χάρνες), η Πόρτσμουθ πέρασε (0-2) από την έδρα της ΚΠΡ και συνεχίζει στο Λιγκ Καπ. Εύκολο έργο είχε η Σουόνσι, που συνέτριψε 6-0 εντός την Κέιμπριτζ, σε ένα ματς που προηγήθηκε 5-0 στο ημίχρονο (1’ Πέτερσον, 20’ Μπάιερς, 24’, 45’+1’ Σάριτζ, 31’ Γκάριγκ, 76’ Ράουτλετζ).

Με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Νουχίου, η Σέφιλντ Γουένσντεϊ απέδρασε με το διπλό και την πρόκριση από την έδρα της Ρόδεραμ (0-1).