«Κηδεία» του Τζέραρντ στην Έβερτον!

Με γκολ του Μπουέντια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Άστον Βίλα επικράτησε 1-0

Ως παίκτης της Λίβερπουλ έφυγε αμέτρητες φορές χαμογελαστός στα ντέρμπι κόντρα στην Έβερτον και ο Στίβεν Τζέραρντ συνέχισε την ευνοϊκή του παράδοση και ως προπονητής. Ο τεχνικός της Άστον Βίλα οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 1-0 στο «Γκούντισον Παρκ», αποχώρησε χαμογελαστός από το «σπίτι» της μισητής του αντιπάλου.

Πρωταγωνιστής του ματς, βάσει της εξέλιξής του, ήταν ο Μπουέντια, που με ένα καταπληκτικό γκολ με κεφαλιά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε το 1-0 που αποδείχθηκε και το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και εκμεταλλεύθηκαν απόλυτα το αγωνιστικό χάος που επικρατεί στην Έβερτον, που είχε στον πάγκο της τον Ντάνκαν Φέργκιουσον ως υπηρεσιακό τεχνικό.

Με αυτό το τρίποντο η Άστον Βίλα μπήκε στην πρώτη δεκάδα, αλλά πρέπει να περιμένει ακόμα τα ματς των ανταγωνιστών της, ενώ η Έβερτον παραμένει κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.