Η Έβερτον είναι ξανά εδώ!

Λύγισε με 3-2 την Φούλαμ στο «Κρέιβεν Κότατζ» και επέστρεψε στις νίκες

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο αρκούσε στην Έβερτον για να "καθαρίσει" το ματς με τη Φούλαμ, μέσα στο Λονδίνο, και να μην ανησυχήσει όταν, στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ξαναμπούν στο ματς. Έτσι, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, η Έβερτον επέστρεψε στα τρίποντα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Έβερτον, αφού στο 37ο δευτερόλεπτο άνοιξε το σκορ. Ο Κάλβερτ-Λιούιν μπήκε στη μεγάλη περιοχή, πάσαρε στον Ριτσάρλισον και ο Βραζιλιάνος πλάσαρε για το 0-1. Η ισοφάριση για τη Φούλαμ ήρθε στο 15ο λεπτό, από την πολύ ωραία συνεργασία του Κέρνι με τον Ριντ και τον Τζαμαϊκανό να νικάει τον Πίκφορντ για το 1-1. Στο 18' ο Κάλβερτ Λιούιν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία, υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον φορ της Έβερτον. Στο 21', οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, με τον Ριτσάρλισον να σουτάρει και τον γκολκίπερ Αρεολά να διώχνει με το πόδι. Στο 29ο λεπτό, η πολύ ωραία ανάπτυξη των παικτών του Αντσελότι έφερε το 1-2 για την Έβερτον. Από τα αριστερά ο Ντιν γύρισε στη μεγάλη περιοχή και ο Κάλβερτ Λιούιν πλάσαρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ντιν κατέγραψε και δεύτερη ασίστ, στο ενεργητικό του, αφού στο 35' έβγαλε τη σέντρα και ο Ντουκουρέ με κεφαλιά έκανε το 1-3.

Στο 68ο λεπτό, η Φούλαμ είχε τεράστια ευκαιρία να μπει, ξανά, στο ματς, όταν κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Γκόντφρεϊ, εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καβαλέιρο, ο οποίος, όμως, ήταν, απελπιστικά, άστοχος. Τελικά, η Φούλαμ μείωσε σε 2-3, στο 70' με τον Λούκμαν να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή, να κάνει το γύρισμα, ο Λόφτους-Τσικ, που είχε περάσει αλλαγή, να πλασάρει, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Έβερτον και κατέληξε στα δίχτυα.

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Ρόμπινσον, Αΐνα, Κέρνι (58' Μίτροβιτς), Καβαλέιρο, Λεμινά (69' Ανγκουΐσα), Λούκμαν, Ριντ, Ντε Κόρντοβα Ριντ (58' Λόφτους-Τσικ)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορν, Κιν, Ντίνι, Μίνα, Γκόντφρεϊ, Άλαν, Ντουκουρέ, Ιγουόμπι, Ριτσάρλισον (76' Σίγκουρντσον), Κάλβερτ-Λιούιν, Χάμες (74' Ντέιβις)