Εύκολα κι απλά στους «16» του Κυπέλλου η Έβερτον

Επικράτησε εύκολα της Σέφιλντ Γουένστεϊ

Εύκολα κι απλά εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου η Έβερτον. Η ομάδα του Αντσελότι προσπέρασε το εμπόδιο της Σέφιλντ Γουένσντεϊ (ομάδα Championship), την οποία νίκησε 3-0 εντός έδρας και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση (Γουίκομ ή Τότεναμ).

Παράλληλα, τα «ζαχαρωτά» διατηρούν ζωντανό το όνειρο για την κατάκτηση του πρώτου τροπαίου τους μετά από 25 χρόνια!

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 29’ με τον Κάλβερτ-Λιούιν, που επέστρεψε δριμύτερος από τον τραυματισμό του: ο 23χρονος φορ τελείωσε ιδανικά την ασίστ του Αντρέ Γκόμες και σκόραρε για πρώτη φορά μετά τις 5 Δεκεμβρίου.

Με δύο πανομοιότυπα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, η Έβερτον καθάρισε την πρόκριση. Στο 59’, ο Χάμες σέρβιρε στον Ρισάρλισον, που έγραψε το 2-0 με κεφαλιά, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Κολομβιανός χαφ γέμισε στην περιοχή και ο Μίνα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουάιλντσμιθ για το 3-0.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι τα «ζαχαρωτά» σφράγισαν την πρόκριση στον 5ο γύρο του Κυπέλλου για πρώτη φορά από το 2015-16.