Έσπρωξε στον… γκρεμό την Άρσεναλ η Έβερτον

Ακόμα μία «σφαλιάρα» στην Άρσεναλ έδωσε η Έβερτον

Φαβορί ήταν η Έβερτον και η ομάδα του Αντσελότι το απέδειξε!

α «ζαχαρωτά» έσπρωξαν ακόμα πιο κοντά την Άρσεναλ στον γκρεμό, αφού επιβλήθηκαν 2-1 στο «Γκούντισον Παρκ» και πλέον είναι στη 2η θέση (εκκρεμούν ακόμα παιχνίδια), τη στιγμή που οι… «κανονιέρηδες» είναι μόλις στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το στραβό βράδυ (ακόμα ένα) για την Άρσεναλ φάνηκε στο 22’ της αναμέτρησης, όταν ο Χόλντινγκ στο 22’ και στην προσπάθειά του να αποσοβήσει το τέρμα του Κάλβερτ-Λιούιν, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι Λονδρέζοι βρήκαν μια αντίδραση, καθώς στο 35’ ο Πεπέ από τη βούλα του πέναλτι νίκησε τον Πίκφορντ, διαμορφώνοντας το 1-1.

Ωστόσο, ο Γέρι Μίνα στο 45’ με κεφαλιά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 2-1, με τον Κολομβιανό σέντερ μπακ να πετυχαίνει τέταρτο συνεχόμενο στο 45’ ή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ μονοπώλησε στην κατοχή της μπάλας και έφερε όλο το παιχνίδι στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά ο Πίκφορντ ήταν σε εξαιρετικό βράδυ, χαρίζοντας κι αυτός τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πηγή: sport-fm

ΕΒΕΡΤΟΝ: Τελευταία Ενημέρωση