Έπιασε… τετράδα η Έβερτον, νέα νίκη για Τότεναμ

Επικράτησε στο «Χόθορνς» με 1-0 απέναντι στην προτελευταία Γουέστ Μπρομιτς Άλμπιον

Αν και τα… χρειάστηκε εντούτοις η Έβερτον δεν έχασε την ευκαιρία να μπει στην τετράδα της Premier League, καθώς επικράτησε στο «Χόθορνς» με 1-0 απέναντι στην προτελευταία Γουέστ Μπρομιτς Άλμπιον μετά από ένα μέτριο παιχνίδι!

Η καλύτερη στιγμή ήρθε από τον Κάλβερτ-Λιούιν ο οποίος μόνος του στην περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω στον Τζόνστον στα τέλη του πρώτου μέρους, ενώ στην επανάληψη χρειάστηκε να μπει ο Σίγκουρτσον στο ματς για να ξεκλειδώσει το «τρίποντο» για τα «ζαχαρωτά».

Με τον Ισλανδό μέσο να είναι στο γήπεδο για… 43 δευτερόλεπτα, να σεντράρει και τον Ριτσάρλισον να κάνει την κεφαλιά με την οποία ήρθε το 0-1, σκοράροντας παράλληλα για τέταρτο σερί ματς στο πρωτάθλημα!

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, εξ αναβολής για την 23η αγωνιστική, η Τότεναμ πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι με αντίπαλο την Φούλαμ, με 1-0 στο «Κρέιβεν Κότατζ» και μείωσε στους δύο βαθμούς την διαφορά της από την πέμπτη Γουέστ Χαμ…

Τα «σπιρούνια» προηγήθηκαν στο 19’ με αυτογκόλ από τον Ανταραμπιόγιο, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση με τους Σον και Άλι, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Λεμινά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το έκαναν με τον Μάγια, το γκολ όμως ακυρώθηκε περιέργως με την χρήση VAR στο 62’, κι έτσι παρέμειναν στην ζώνη του υποβιβασμού και την 18η θέση της βαθμολογίας.