Άστον Βίλα – Έβερτον 2-0: 1η νίκη για τους «χωριάτες» (vid)

Γουέσλεϊ και Ελ Γκάζι πλήγωσαν τα «ζαχαρωτά»

Στη πρώτη της νίκη στη φετινή χρονιά έφτασε απόψε η Άστον Βίλα που επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Έβερτον το πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Γουέλσι (21΄) και Ελ Γκάζι (95΄) οι σκόρερ για τους γηπεδούχους.

Οι «χωριάτες» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 22’, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, με τον Χότα να κάνει εξαιρετική πάσα στον Γουέσλεϊ, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και πλάσαρε εξαιρετικά τον Πίκφορντ.

Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και τα «ζαχαρωτά» ανέλαβαν πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα.

Οι σημαντικότερες ευκαιρίες για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ιγουόμπι να σημαδεύει το δοκάρι από το ύψος του πέναλτι στο 82’ και τον Γουόλκοτ να αστοχεί εξ επαφής στο 89’.

Στις καθυστερήσεις, η Άστον Βίλα έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, με τον Γουέσλεϊ να πασάρει στον Ελ Γκάζι, που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Πίκφορντ για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα.

Για τους γηπεδούχους -που πανηγύρισαν το πρώτο τρίποντο στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ- αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο πρώην στόπερ του Ολυμπιακού, Μπιορν Ένχελς.