Απίθανη πρόκριση για Έβερτον, 5-4 την Τότεναμ! (vid)

Πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας σε παιχνίδι με εννέα γκολ

Σε ένα ματς που… έσπασαν καρδιές, η Έβερτον νίκησε 5-4 στην παράταση την Τότεναμ και πήρε το έκτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του FA Cup. Αυτή ήταν η πρώτη των «ζαχαρωτών» επί των «σπερς» στο γήπεδό τους από το 2012 και η πρώτη φορά μετά το 1985-86, που κερδίζουν την αντίπαλό τους για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν, αφού είχε προηγηθεί η νίκη στο πρωτάθλημα.

Ένα «τρελό» πρώτο ημίχρονο διεξήχθη στο «Γκούντισον Παρκ». Η Τότεναμ πήρε προβάδισμα με τον Σάντσες στο 3ο λεπτό. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και μέσα σε οχτώ λεπτά (36’-43’) η Έβερτον τα έφερε όλα τούμπα. Στο 36’ ο Κάλβερτ-Λιούιν ισοφάρισε και δύο λεπτά αργότερα ο Ριτσάρλισον έκανε την ανατροπή. Στο 43’ ο Σίγκουρτσον έκανε το 3-1 από την «άσπρη βούλα» και στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Λαμέλα μείωσε για τους «σπερς» σε 3-2. Απίθανα πράγματα…

Η… βροχή των γκολ συνεχίστηκε και δεύτερο ημίχρονο. Ο Σάντσες στο 57’ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έφερε το ματς στα ίσια για δεύτερη φορά και στο 69’ ήταν η σειρά του Ριτσάρλισον να σκοράρει επίσης για δεύτερη φορά και να δώσει ξανά το προβάδισμα με 4-3. Το παιχνίδι είχε… ψωμί ακόμη, αφού ο Κέιν με κοντινή προβολή στο 83’ έκανε το 4-4! Μέχρι το τέλος, αυτό το σκορ δεν άλλαξε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Επτά λεπτά μετά τη σέντρα στο έξτρα ημίωρο, ο Μπερνάρντ «εκτέλεσε» τον Γιορίς, κάνοντας το 5-4, που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος. Το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή μετά την ολοκλήρωση της παράτασης, βρήκε τον Κάρλο Αντσελότι και τους παίκτες του να πανηγυρίζουν την πρόκριση σε βάρος των «σπερς» του Ζοσέ Μουρίνιο.