Ξέσπασμα της Άρσεναλ με τριάρα στο «φάντασμα» της Τσέλσι (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Έντεγκααρντ οι «κανονιέρηδες» πήραν το Λονδρέζικο ντέρμπι

Επιτέλους αντίδραση για την Άρσεναλ!

Οι «κανονιέρηδες» έβαλαν τέλος στο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων στην Premier League και συγκεκριμένα τα τέσσερα συνεχόμα ματς χωρίς νίκη, με τελευταίο την «τεσσάρα» (4-1) από τη Μάντσεστερ Σίτι, με το οποίο είδαν τους «πολίτες» να τους προσπερνούν στη βαθμολογία. Μάλιστα, το έπραξαν με σημαντική νίκη γοήτρου, επικρατώντας 3-1 εντός έδρας επί της συμπολίτισσας Τσέλσι.

Έτσι, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρέθηκε εκ νέου στην κορυφή και στο +2 από εκείνη του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία βέβαια έχει και δύο αγώνες λιγότερους. Από την άλλη, η Τσέλσι ηττήθηκε για τέταρτο σερί ματς!

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά καθάρισαν από το 35', όταν και είχαν διαμορφώσει ήδη το 3-0. Μάλιστα, τα δύο τους πρώτα γκολ, στο 18' και στο 31', ήταν σχεδόν... καρμπόν, με τον Τζάκα να κάνει παράλληλο γύρισμα από αριστερά και τον Όντεγκααρντ να σκοράρει με ιδανικά μονοκόμματα σουτ.

Το 3-0 έγραψε στο 34' ο Ζεσούς με κοντινό τελείωμα, αφού προηγουμένως έκανε υπέροχο κατέβασμα της μπάλας με το στήθος, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 65' με τον Μαντουέκε.

Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 3-1

(54’, 81’ Γουίλσον, 79’ αυτ. Γουόλκοτ-41’ Άρμστρονγκ)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης όπως την μετέφερε η ιστοσελίδα μας:

95' ΤΕΛΟΣ!

90’ 5 λεπτά ο έξτρα χρόνος

84' Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους με το διαγώνιο στου του Έντεγκααρντ το οποίο εξουδετέρωσε υπέροχα ο Κέπα!

80’ Τελευταίο 10λεπτο στο «Έμιρεϊτς»

77’ Πιέζει η Τσέλσι που βλέπει τα περιθώρια να στενεύουν…

66' Ο Ζιντσένκο έχασε τον ακραίο επιθετικό των «μπλε» ο οποιος ανενόχλητος κατέβασε την μπάλα και πλάσαρε χωρίς πρόβλημα τον Ράμσντεϊλ

65' ΓΚΟΛ! Μειώνει με Μαντουέκε η Τσέλσι!

53' Προβολή του Ζεσούς στο δεύτερο δοκάρι, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα!

46' Σέντρα στο Β' μέρος

45’ Λήξη του Α’ μέρους

35' O Ζεσούς εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μέσα στην περιοχή και από κοντινή απόσταση έγραψε το 3-0!

34' ΓΚΟΛ! 3-0 η φοβερή Άρσεναλ!

32' Πανομοιότυπο γκολ με το πρώτο με τον Νορβηγό να κινείται στο σημείο του πέναλτι, σε πρώτο χρόνο να κάνει το σουτ και να διπλασιάζει τα τέρματα της Άρσεναλ!

31' ΓΚΟΛ! Και πάλι ο Έντεγκααρντ κάνει το 2-0!

25' Πρώτη φάση για την Τσέλσι με τον Τσίλγουελ να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά της περιοχής και τον Ράμσντεϊλ να αποκρούει εκπληκτικά!

19' Με ένα φοβερό πλάσε από το ύψος της περιοχής ο Νορβηγός έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του!

18' ΓΚΟΛ! Ανοίγει το σκορ η Αρσεναλ με τον Έντεγκααρντ!

15' Απειλεί για πρώτη φορά η Άρσεναλ με την κεφαλιά του Σάκκα την όποια εξουδετέρωσε εκπληκτικά ο Κέπα

14' Τίποτα ιδιαίτερο ακόμη στην αναμέτρηση. Κρατάει μπάλα η Άρσεναλ όμως δεν μπορεί να απειλήσει.

1’ ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ-Γουάιτ, Γκάμπριελ, Κίβιορ, Ζιντσένκο-Ζορζίνιο, Έντεγκααρντ, Τζάκα- Σάκα, Τροσάρ, Ζεσούς

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Kέπα-Αθπιλικουέτα, Τσίλγουελ, Φοφανά, Τ. Σίλβα- Καντέ, Κόβασιτς, Έντσο Φερνάντες- Μαντουέκε, Στέρλινγκ, Ομπαμεγιάνγκ