Τρεις... κανονιές στο δεύτερο ημίχρονο έστειλαν την Άρσεναλ στο +7!

Η Γουέστ Χαμ άγχωσε την Άρσεναλ, όμως οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 3-1 με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και εδραιώθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας

Μόνο για ένα ημίχρονο κατάφερε να προβληματίσει την Άρσεναλ η Γουέστ Χαμ, με την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα να επικρατεί 3-1 των «σφυριών» με ανατροπή και να ξεφεύγει στο +7 από τη 2η, Νιουκάστλ, στη βαθμολογία της Premier League.

Οι γηπεδούχοι είδαν το γκολ του Σάκα στο 5’ να ακυρώνεται για οφσάιντ, με τα «σφυριά» να τους σοκάρουν ανοίγοντας το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπενραχμά στο 27’.

Οι «κανονιέρηδες» κέρδισαν πέναλτι για χέρι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αλλά το VAR έδειξε πως η μπάλα είχε βρει στο κεφάλι του αμυντικού της Γουέστ Χαμ, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει.

Εντέλει, η Άρσεναλ έφερε... τούμπα το ματς στο δεύτερο μέρος, με τον Σάκα να ισοφαρίζει από κοντά στο 53’.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Μαρτινέλι έκανε την ολική ανατροπή με σουτ από πολύ πλάγια θέση, προτού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με συρτή προσπάθεια στο 69’ ο Ενκέτια.