«Ταφόπλακα» στις ελπίδες της Άρσεναλ για τον τίτλο

Γνώρισε ταπεινωτική εντός έδρας ήττα με 3-0 από την κυνική Μπράιτον!

«Ταφόπλακα» στις ελπίδες της Άρσεναλ για την κατάκτηση της Premier League έβαλε η Μπράιτον το βράδυ της Κυριακής!

Με μια εντυπωσιακή, όσο και κυνική εμφάνιση, οι «γλάροι», «χτύπησαν» δις στην επανάληψη και έφυγαν με τεράστιο διπλό από την έδρα των «κανονιέρηδων» (0-3), στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος!

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχε αρκετές ευκαιρίες - ανάμεσά τους και ένα δοκάρι - για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο, το άγχος και η πίεση «λύγισε» την Άρσεναλ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων τους στο 51' και το 86' και το 90+6' για μια ιστορική νίκη!

Με την ήττα αυτή, οι Λονδρέζοι έμειναν στους 81 βαθμούς στο -4 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία μάλιστα έχει και ένα ματς λιγότερο, δύο στροφές πριν το φινάλε της Premier League.