Στους «4» με εξάλεπτο ξέσπασμα η Άρσεναλ!

Έβαλε τρία γκολ σε έξι λεπτά

Εντυπωσιακή πρόκριση για την Άρσεναλ που με ένα δεκάλεπτο ξέσπασα στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε τέσσερεις (μέτρησαν οι τρείς), φορές απέναντι στη Σλάβια Πράγας, φεύγοντας με τη νίκη 0-4 από την «Eden Arena» και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 1-1 του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο, πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του φετινού Europa League, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Βιγιαρεάλ.

Μέτριο, παρά τα τέσσερα γκολ, παιχνίδι στην Πράγα, με την Άρσεναλ να κάνει πάρτι στον αγωνιστικό χώρο για 10 λεπτά, από το 14' μέχρι το 24', βρίσκοντας τέσσερα γκολ, από τα οποία μέτρησαν τα τρία και ουσιαστικά καθάρισε από πολύ νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Στη συνέχεια το παιχνίδι ''έσβησε'' εντελώς, με τη Σλάβια να μην κυνηγά καν το ''θαύμα'' των τεσσάρων, μέχρι εκείνη την ώρα, γκολ που ήθελε και τους «κανονιέριδες» να κρατούν εύκολα τη νίκη, βρίσκοντας κι ένα τέταρτο γκολ στη μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου.

Η Άρσεναλ σκόραρε με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 14' με τον Σμιθ Ρόου να σκοράρει από κοντά, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από σουτ του Σακά που απέκρουσε ο Κολάρ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ωστόσο, οι «κανονιέριδες» άνοιξαν το σκορ με τον Σμιθ Ρόου να μένει όρθιος μέσα στην περιοχή της Σλάβια κερδίζοντας κάποιες κόντρες και να περνά για τον Πεπέ, που από κοντά, νίκησε τον Κολάρ για το 0-1.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Χρομάντα στον Σακά, με τον Λακαζέτ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-2. Στο 24' οι «κανονιέριδες» ουσιαστικά τελείωσαν την πρόκριση, με τον Τσέιμπερς να περνά στα πλάγια για τον Σακά που συνέκλινε και σούταρε χαμηλά για το 0-3.

Στο 76' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους, η Άρσεναλ πέτυχε και τέταρτο γκολ, με τον Πεπέ να γυρίζει για τον Λακαζέτ που κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή και από κοντά έκανε το 0-4.

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: Κολάρ, Μπαχ (45' Βισίνσκι), Χολές, Ζίμα, Μπόριλ (45' Ντόρλεϊ), Χρομάντα (45' Μάσοπουστ), Σέβτσικ, Στάντσιου (45' Λινγκρ), Πρόβοντ, Ολαγίνκα, Κούτστα (71' Τετσλ)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Πάμπλο Μάρι, Τζάκα, Τόμας Πάρτεϊ (78' Σέντρικ Σοάρες), Θεμπάγιος, Πεπέ (88' Μπαλογκάν), Σμιθ Ρόου (67' Ελνένι), Σακά (78' Μαρτινέλι), Λακαζέτ (78' Ενκετιά)