Ο μαθητής κέρδισε τον δάσκαλο! (vid)

H Άρσεναλ του Αρτέτα κέρδισε την Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ και προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου Αγγλίας

Η Αρσεναλ ήταν απόλυτα κυνική και με δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ (19', 71') επιβλήθηκε της Μάντσεστερ Σίτι (2-0) και πέρασε στον τελικό του FA Cup.

Σε ένα ματς στο οποίο ο μαθητής [Μίκελ Αρτέτα] νίκησε τον δάσκαλο [Πεπ Γκουαρδιόλα], οι Gunners είχαν την ουσία κόντρα στους Πολίτες και με απόλυτο πρωταγωνιστή Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, που πέτυχε και τα δύο γκολ, πέρασαν στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας όπου περιμένουν μια εκ των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ / Τσέλσι. Το 14ο FA Cup της ιστορίας της θα διεκδικήσει η Αρσεναλ.

Η Σίτι επέβαλλε το παιχνίδι της στην αρχή καθώς έφτασε την κατοχή στο 83% στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει η ομάδα που κυκλοφορεί την μπάλα. Στο 17' ο Ομπαμεγιάνγκ συγχώρεσε για πρώτη και τελευταία φορά στο ματς καθώς βρέθηκε μόνος αλλά δεν πίστεψε ότι καλύπτεται και σούταρε πάνω στον Εντερσον. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γκαμπονέζος επανόρθωσε καθώς στη σέντρα του Νικολά Πέπε, που πέρασε απ' όλους, έβαλε πολύ δύσκολη προβολή από πλάγια και έστειλε την μπάλα δοκάρι-και-μέσα για το 1-0 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Και στην επανάληψη η ομάδα του Πεπ μπήκε δυνατά. Στο 48' ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα ψηλά και στο επόμενο λεπτό μόλις άουτ μετά το εξαιρετικό σερβίρισμα του Ντε Μπρόινε, ο οποίος είχε φάουλ μόλις έξω στο 61'. Δέκα λεπτά αργότερα, η Αρσεναλ χτύπησε ξανά με τον Ομπαμεγιάνγκ. Πέπε και Τίρνεϊ συνδυάστηκαν από αριστερά, ο τελευταίος έβγαλε τον υπερηχητικό επιθετικό στο ξέφωτο και εκείνος με μεγάλη ψυχραιμία περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να περάσει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Εντερσον στο τετ-α-τετ. Το 2-0 ήταν το τελικό για τους Λονδρέζους αφού στο 83' η Σίτι έχασε την ευκαιρία να μπει στο ματς με το σουτ του Λαπόρτ να περνά μόλις έξω.

Πηγή: sdna.gr