Μόνη στην κορυφή με τρεις... κανονιές η Άρσεναλ!

Η ομάδα του Αρτέτα επικράτησε εκτός έδρας της Μπόρνμουθ με 3-0

Αυτή η Άρσεναλ, μπορεί να κοιτάζει ψηλά! Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα επικράτησε 3-0 της Μπόρνμουθ εκτός έδρας και έκανε το 3/3 στην Premier League, ανεβαίνοντας έτσι μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μόλις στο 5’, ο Ζεσούς... χόρεψε την άμυνα των γηπεδούχων και έβγαλε στον Μαρτινέλι, το σουτ του οποίου σταμάτησε ο Τράβερς. Ο Έντεγκααρντ ωστόσο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έσπρωξε στα δίχτυα, ανοίγοντας νωρίς νωρίς το σκορ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Νορβηγός ξαναχτύπησε, αυτή τη φορά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από στρώσιμο του Βραζιλιάνου!

Με το... μαξιλαράκι δύο τερμάτων από τόσο νωρίς, η ομάδα του Αρτέτα μπόρεσε να ελέγξει την κατάσταση και να διαχειριστεί το προβάδισμά της, το οποίο διατήρησε αναλλοίωτο μέχρι το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο: Με γκολ για τους Λονδρέζους! Σκόρερ αυτή τη φορά ο Σαλιμπά, που βρήκε δίχτυα με καταπληκτικό πλασέ από πλάγια θέση, για το 3-0 στο 54’.

Ο Ζεσούς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 71' ωστόσο το VAR... απεφάνθη οφσάιντ, με το 3-0 να αποτελεί το τελικό σκορ.