Λύγισε τη Λιντς του Μπιέλσα και προκρίθηκε η Άρσεναλ!

Στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ μάλλον πίστεψε ότι το ματς με τη Λιντς ξεκινούσε μια ώρα αργότερα από το προγραμματισμένο. Μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθεί η... παντελής απουσία της από τον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και η άμεση μετάλλαξη στο δεύτερο 45λεπτο, όπου βρήκε και το γκολ της πρόκρισης στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Λιντς έμοιαζε ικανή να πάρει το αποτέλεσμα με το οποίο θα επιβεβαίωνε ότι είναι πλέον ... έτοιμη για την Πρέμιερ Λιγκ έχοντας κυριαρχήσει στη φετινή Τσάμπιονσιπ, ωστόσο, αφού δεν το πέτυχε στο εξαιρετικό της πρώτο ημίχρονο, τιμωρήθηκε. Ο Μπάμφορντ στο 15ο λεπτό είχε δοκάρι, ο Αλιόσκι ταλαιπώρησε αρκετά τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, οι «κανονιέρηδες» ήταν... αλλού γι' αλλού, η Λιντς είχε 14 τελικές, ο Οζίλ είχε μονάχα μια επαφή με τη μπάλα γύρω από τα αντίπαλα καρέ κι αυτή ήταν για μια εκτέλεση κόρνερ και η Άρσεναλ... ήταν παρούσα – απούσα.

Ό,τι κι αν είπε ο Μικέλ Αρτέτα στους παίκτες του στην ανάπαυλα, έπιασε τόπο και με το παραπάνω. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να πάρουν το ματς και το «εισιτήριο» και τα κατάφεραν. Ο Λακαζέτ στο 50ο λεπτό είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ, λίγο αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία από το ύψος της περιοχής και στο 55' έκανε το γύρισμα που κόντραρε και κατέληξε στον Ρέις Νέλσον για το 1-0. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του νεαρού Άγγλου επιθετικού σε 29 συμμετοχές με την ανδρική ομάδα των «κανονιέρηδων» σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έχασε κι εκείνος μια καλή ευκαιρία για γκολ στο 75ο λεπτό όταν δεν κατάφερε να βρει όπως θα ήθελε μια κεφαλιά και το προβάδισμα διατηρήθηκε με άνεση για να γίνει τελικό το 1-0.

Πηγή: england365.gr

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση