Λέστερ-Άρσεναλ 2-0: Την αποτελείωσε!(vid)

Βάρντι και Μάντισον έστησαν πάρτι

Βγαλμένη από το... επικό πρόσφατο παρελθόν, η Λέστερ συνεχίζει να κάνει πράγματα και θαύματα στο Νησί, αφού «καθάρισε» και την Άρσεναλ με 2-0 και σκαρφάλωσε, έστω και με ματς περισσότερο, στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τη Λίβερπουλ.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στην τέταρτη διαδοχική νίκη και έδειξε ότι είναι στην καλύτερη κατάσταση μετά την κατάκτηση του μαγικού πρωταθλήματος το 2016.

Κάκιστη για ακόμα ένα ματς η ομάδα του Έμερι που μετράει μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία ματς. Δεν αγωνίστηκε ο Παπασταθόπουλος που έμεινε όλο το 90λεπτο στον πάγκο.

Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Τίλεμανς βρήκε τον Βάρντι στην περιοχή στο 69’ και ο Άγγλος επιθετικός, ολοκλήρωσε ιδανικά μια εξαιρετική επιθετική ανάπτυξη, έλυσε τον «γόρδιο» δεσμό για την ομάδα του, γράφοντας το 1-0. Η Άρσεναλ όχι μόνο δεν έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκε, αλλά μάλλον βραχυκύκλωσε, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στις «αλεπούδες» να φτάσουν στο 76’ και σε δεύτερο γκολ με όμορφο συρτό σουτ του Μάντισον.