Διπλό στο «Έμιρεϊτς» για τη Γουλβς (vid)

Από το κακό στο χειρότερο η Άρσεναλ

Από το κακό στο χειρότερο η φετινή Άρσεναλ και η καρέκλα του Αρτέτα τρίζει επικίνδυνα. Οι «κανονιέρηδες» έχασαν μέσα στο Λονδίνο με 2-1 από τη Γουλβς, έμειναν στους 13 βαθμούς και η κατάσταση μοιάζει άρρωστη. Διπλό επί της Άρσεναλ μετά από 41 χρόνια για τους «λύκους».

Στο 5ο μόλις λεπτό, οι Λουίζ και Χιμένες συγκρούστηκαν στον αέρα με τον Μεξικανό να αποχωρεί και το ματς να διακόπτεται για δέκα περίπου λεπτά. Παρά τη διακοπή το ματς είχε ρυθμό μετά την επανέναρξη του και στο 27’ η κεφαλιά του Ντεντόνκερ σταμάτησε στο δοκάρι του Λένο και στην επαναφορά ο Νέτο πλάσαρε για το 0-1.

Όμως στο 30’ ο Γουίλιαν σέντραρε από δεξιά και ο Γκάμπριελ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 34’ μετά από κόρνερ ο Ντεντόνκερ πήρε ξανά την κεφαλιά αλλά ο Λένο έσωσε, ενώ στο 41’ ο Γερμανός είπε όχι και σε πλασέ του Νέτο, αλλά ο Ποντένσε πρόλαβε τους αμυντικούς της Άρσεναλ, τσίμπησε όμορφα και με σουτ από κοντά έκανε το 1-2.

Στο 54ο λεπτό ο Γκάμπριελ φάνηκε να κάνει πέναλτι στον Τραορέ αλλά ο ρέφερι έβγαλε κίτρινη στον Ισπανό για θέατρο και μάλιστα ούτε το VARειδοποίησε για το πέναλτι και στο 57’ το φάουλ του Γουίλιαν πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 60’ ο Ποντένσε έκανε όμορφη ενέργεια από αριστερά και σούταρε αλλά κόπηκε από τον Μπεγερίν.

Στο 64’ μετά από γύρισμα του Σακά από αριστερά, ο Χόλντινγκ αστόχησε με κεφαλιά, ενώ στο 73’ ο Ομπαμεγιάνγκ έκλεψε από τον Πατρίσιο χωρίς να μπορέσει να πλασάρει και στο 74’ ο Νέλσον αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Στο 82ο λεπτό η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ πέρασε λίγο έξω.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Λουίζ (46’ Χόλντινγκ), Μπεγερίν, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Τζάκα (81’ Λακαζέτ), Θεμπάγιος, Σακά, Γουΐλοκ, Γουίλιαν (65’ Νέλσον), Ομπαμεγιάνγκ

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Σεμέδο, Μπολί, Κόαντι, Μάρσαλ, Μουτίνιο, Ντεντόνκερ, Τραορέ, Νέτο, Ποντένσε (70’ Νέβες), Χιμένες(14’ Σίλβα, 78’ Κίλμαν)

Πηγή: aek365.org