Ασταμάτητη Άρσεναλ, «καθάρισε» την Μπράιτον και… χάθηκε στο +7! (vid)

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 4-2

Φώναξε δυνατά «πρωτάθλημα» η Άρσεναλ!

Τις πιο χαρούμενες γιορτές εδώ και πολλά χρόνια ζουν οι οπαδοί των «κανονιέρηδων», οι οποίοι είδαν την αγαπημένη τους ομάδα να φεύγει με το «διπλό» από το Μπράιτον, επικρατώντας 4-2.

Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Αρτέτα… ξετύλιξαν το δώρο που τους έστειλε νωρίτερα μέσω… Μάντσεστερ η Έβερτον, φεύγοντας με το 1-1 από την έδρα της Σίτι, καθώς με την 5η διαδοχική τους νίκη και 14η σε 16 αγώνες ξέφυγαν στο +7 από τους «Πολίτες».

Για σχεδόν 70 λεπτά, η Άρσεναλ ήταν απολαυστική κόντρα στους «γλάρους», εξαργυρώνοντας την καλή της εμφάνιση με τα τέσσερα γκολ που πέτυχαν. Με τους γηπεδούχους να δέχονται τόσα τέρματα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Η πρωτοπόρος μπήκε με τέτοια φούρια στον αγωνιστικό χώρο που κατάφερε να πάρει προβάδισμα μόλις 66’’ μετά τη σέντρα. Ο Μαρτινέλι σούταρε και τροφοδότησε τον Σάκα, ο οποίος με το 6ο του «χτύπημα» έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έψαξαν με αμείωτο ρυθμό ένα δεύτερο τέρμα. Το βρήκαν στο 39’ από το πόδι… φαρμάκι του Έντεγκααρντ, που είχε χάσει ευκαιρία και στο 21’. Παρόμοια εκκίνηση έκανε και στο β’ μέρος η Άρσεναλ, η οποία σκόραρε ξανά στο 2ο λεπτό, με τον Ενκέτια, που έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Το ωραίο γκολ του Μιτόμα έδειξε να ηχεί ως… καμπανάκι για την Άρσεναλ, που πήρε το μήνυμα και ανεβάζοντας στροφές σκόραρε στο 71’ με τον Μαρτινέλι, έπειτα μία τρομερή αντεπίθεση μέσω εξαιρετικής μπαλιάς του Έντεγκααρντ.

Μέχρι εδώ όλα καλά για την Άρσεναλ, που είχε ισοπεδώσει μία πολύ δυνατή ομάδα, αλλά σταδιακά άρχισε να… πανικοβάλλεται και να μπάζει. Ειδικά από το γκολ του Φέργκιουσον στο 77’. Κάθε φάση μύριζε κίνδυνο και μάλιστα τα… καρδιοχτύπια στο 89’ έγιναν ακόμα μεγαλύτερα, αφού η Μπράιτον πανηγύρισε το 3-4, το οποίο ακυρώθηκε λίγο μετά, λόγω οφσάιντ του Μιτόμα, που ήταν για ένα… γόνατο εκτεθειμένος.