Τρελαμένη Άρσεναλ... καλπάζει για τίτλο! (vid)

Νίκησε με 3-2 τη Γιουνάιτεντ σε μια απίθανη ματσάρα στο Έμιρεϊτς

Αποφασισμένη για τον τίτλο η εκπληκτική Άρσεναλ! Οι «κανονιέρηδες» εξαργύρωσαν την αγωνιστική τους ανωτερότητα στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Έμιρεϊτς» και με... ψυχή πρωταθλήτριας επικράτησαν 3-2 με γκολ στο 90'! Έτσι, συνεχίζουν στο +5 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι και μάλιστα με ματς λιγότερο. Την ίδια ώρα, οι «κόκκινοι διάβολοι» έχουν πέσει 4οι με 39 πόντους, όσους έχει και η 3η Νιούκαστλ.

Στο 3ο λεπτό μετά από γύρισμα του Τζάκα ο Παρτέι έβαλε την προβολή αλλά αστόχησε και στο 17’ η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα. Ο Ράσφορντ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με φοβερό σουτ έκανε το 0-1.

Η Άρσεναλ αντέδρασε γρήγορα καθώς στο 24’ ο Τζάκα έβγαλε όμορφη σέντρα κα ο Ενκετιά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 28ο λεπτό ο ΜακΤόμινεϊ έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Ράμσντεϊλ είπε όχι και στο 53’ ο Σακά με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1.

Στο 55’ ο Ράμσντεϊλ είπε όχι σε σουτ του Ράσφορντ αλλά στο 59’ ο Άγγλος έχασε την μπάλα μετά από κόρνερ και ο Μαρτίνες με έξυπνη κεφαλιά έγραψε το 2-2. Στο 66’ ο Έντεγκααρντ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του βρήκε σε σώματα και στο 71’ ο Σακά έκανε φοβερή ενέργεια αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Ντε Χέα.

Στο 84ο λεπτό ο Ντε Χέα είπε όχι σε σουτ του Ενκετιά ενώ στο 90’ ήρθε η λύτρωση για την Άρσεναλ. Ο Τροσάρ άνοιξε αριστερά στον Ζιντσένκο, εκείνος έκανε το γύρισμα στο πέναλτι, ο Έντεγκααρντ πλάσαρε και ο Ενκετιά με τακουνάκι από κοντά έγραψε το 3-2.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο, Σαλιμπά, Γουάιτ (46’ Τομιγιάσου), Τζάκα, Παρτέι, Έντεγκααρντ (90+3’ Χόλντινγκ), Σακά, Ενκετιά, Μαρτινέλι (82’ Τροσάρ)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν (90+2’ Γκαρνάτσο), Σο, Λισάντρο Μαρτίνες, Έρικσεν, Μπρούνο Φερνάντες, ΜακΤόμινεϊ, Βέγκχορστ, Ράσφορντ, Άντονι (70’ Φρεντ)

Ενημέρωση για την εξέλιξη του ντέρμπι:

94' Τέλος του αγώνα. Μεγάλη νίκη για την Άρσεναλ!

90' ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ με γκολ του Ενκέτια, 3-2!

59' ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ, 2-2. Σκόρερ ο Μαρτίνεζ με κεφαλιά.

53' ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ, 2-1. Σκόρερ ο Σάκα.

46' Έναρξη 2ου μέρους.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

24' ΓΚΟΛ για την 'Αρσεναλ, 1-1! Σκόρερ ο Ενκέτια με κεφαλιά.

17’ ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Ράρφορντ. Ο Άγγλος επιθετικός έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

1' Σέντρα στο ντέρμπι.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο, Πάρτεϊ, Τσάκα, Σάκα, Έντεγκααρντ, Μαρτινέλι, Ενκέτια.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Βαράν, Μαρτίνες, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Έρικσεν, Μπρούνο Φερνάντες, Άντονι, Ράσφορντ, Βέργκοστ