Απέδρασε από το «Βίλα Παρκ»... με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Άρσεναλ με ψυχή πρωταθλήτριας!

Γλίτωσε νέα γκέλα και ανασαίνει η επτάψυχη Άρσεναλ! Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρισκόταν μπροστά στην τέταρτη διαδοχική της απώλεια στο πρωτάθλημα, αλλά κατάφερε να κάνει τρελή ανατροπή (2-4) στο «Βίλα Παρκ» και να πάρει το τρίποντο.

Μια σουτάρα του Ζορζίνιο στο 90’+3’ που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, στην πλάτη του Ντίμπου Μαρτίνες και κατέληξε στα δίχτυα έκρινε το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν και τέταρτο γκολ στο 90’+8’ όταν ο Μαρτινέλι σε κενή εστία (είχε ανέβει στο κόρνερ ο κίπερ της Βίλα) διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Άστον Βίλα «πάγωσε» την Άρσεναλ αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Κας «σέρβιρε» και ο Γουότκινς… ήπιε για το προβάδισμα (1-0) των «βίλατζερς». Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα την απάντηση αφού έντεκα λεπτά αργότερα ο Σάκα έφερε το σκορ στα ίσα. Οι «κανονιέρηδες» έβγαζαν θέματα στην αμυντική τους λειτουργία και τιμωρήθηκαν από την ποιοτική μεσοεπιθετική γραμμή των γηπεδούχων οι οποίοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Ήταν το 31ο λεπτό με τον Μορένο να βρίσκει τον Κουτίνιο και αυτος να τελειώνει ωραία τη φάση για το 2-1, με το σκορ να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Η Άρσεναλ έπρεπε να αντιδράσει και αυτό έκανε. Πήρε τα ηνία, ανέβασε τις γραμμές της και πίεσε φτάνοντας στην ισοφάριση στο 61’ με τον Ζιντσένκο, ο οποίος έγραψε το 2-2. Το ματς από εκεί και έπειτα έγινε ροντέο, με τους «κανονιέρηδες» να παίζουν ψηλά στο γήπεδο και να είναι ευάλωτοι, αλλά δεν τιμωρήθηκαν αφού τους έσωσε και το δοκάρι στη φάση του Μπέιλι, με τον Γκάμπριελ να έχει από πλευράς Άρσεναλ μια μεγάλη φάση για την ανατροπή.

Το έξτρα εξάλεπτο βρήκε τον Ράμσντεϊλ να βγάζει στο 90’+2’ το σουτ του Μπέιλι, με την Άρσεναλ να απαντά στα… καπάκια και να βρίσκει το γκολ της νίκης. Μετά από στρώσιμο εκτός περιοχής, ο Ζορζίνιο έπιασε απίθανο σουτ στην κίνηση, το οποίο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι αρχικά και στη συνέχεια στην πλάτη του Ντίμπου Μαρτίνες για να καταλήξει στα δίχτυα για το 3-2. Στην τελευταία φάση του αγώνα δε, ο Μαρτίνες ανέβηκε στην αντίπαλη περιοχή για το κερδισμένο κόρνερ, με τους «κανονιέρηδες» να απομακρύνουν και τον Μαρτινέλι να σκοράρει σε κενή εστία για να διαμορφώσει το τελικό 4-2, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στη νίκη για την ομάδα του Αρτέτα.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση