Απόδραση η Νιούκαστλ με... γαλλικό κλειδί

Ο Σεντ Μαξιμέν μπήκε στο ματς και με μια ασίστ και ένα γκολ, οδήγησε τη Νιούκαστλ στην ανατροπή

Δύο ολόκληρους μήνες αγνοούσε τη νίκη, στη Premier League, η Νιούκαστλ, μετά το 3-2 επί της Σαουθάμπτον στις 6 φεβρουαρίου. Τελικά, 11 Απριλίου, η ομάδα του Στιβ Μπρους έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο, με ανατροπή, 1-2, χάρη στη... χρυσή αλλαγή, τον Σεντ Μαξιμέν.

Στο 11ο λεπτό, η Νιούκαστλ βγήκε μπροστά, αλλά το σουτ του Λόνγκσταφ δεν απείλησε τον γκολκίπερ Πίκοκ-Φάρελ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Μπέρνλι να απειλήσει, με τον Μπράουνχιλ να πιάνει την κεφαλιά και τον Ντουμπράφκα να απομακρύνει. Στο 18ο λεπτό, ο Γουντ, έχοντας μπροστά του δυο αντιπάλους, κατάφερε να βγάλει σέντρα και ο ξεμαρκάριστος Βύντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τη Μπέρνλι. Στο 35' ο Γκέιλ της Νιούκαστλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και, ένα λεπτό αργότερα, ο ΜακΝίλ της Μπέρνλι δεν σημάδεψε σωστά. Στο 38' ο γκολκίπερ της Μπέρνλι έδιωξε σουτ του Γκέιλ, στη τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία στο 56', με τον ΜακΝίλ να πιάνει το σουτ και τον Ντουμπράφκα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 57ο λεπτό, ο Σεντ Μαξιμέν πέρασε αλλαγή και δυο λεπτά αργότερα έδωσε την ασίστ, στον Μέρφι, που ισοφάρισε, με ωραίο σουτ, για λογαριασμό της Νιούκαστλ. Στο 64ο λεπτό, ο Γάλλος ακραίος φορ έγινε, από δημιουργός, εκτελεστής. Με τρομερή ατομική ενέργεια, ο Σεντ Μαξιμέν κατάφερε την ολική ανατροπή για τη Νιούκαστλ, 1-2. Η Μπέρνλι βγήκε μπροστά για την ισοφάριση και στο 73' ο Βίντρα είδε την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι, σε σουτ που επιχείρησε. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά σε ένα τρίτο γκολ, στις καθυστερήσεις, με τον Αλμιρόν να πιάνει το σουτ και, πάνω στη γραμμή, να διώχνουν οι αμυντικοί. Με το σφύριγμα της λήξης, η Νιούκαστλ βρίσκεται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, παίρνοντας βαθιά ανάσα, ενόψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πίκοκ-Φάρελ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Πίτερς, Γκούντμουντσον (90'+1' Μουμπόνγκο), Μπράουνχιλ, ΜακΝίλ, Γουέστγουντ, Γούντ, Βίντρα

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράφκα, Κλαρκ, Ντάμετ, Ρίτσι, Φερνάντες, Μέρφι, Σέλβι, Αλμιρόν (90'+3' Χέντρικ), Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον (57' Σεντ Μαξιμέν), Γκέιλ (57' Γουίλσον)