Άλωσε το «Selhurst Park» σε δύο λεπτά η Νιουκάστλ

Σπουδαία νίκη στο φινάλε

Τεράστια νίκη για τη Νιουκάστλ που με γκολ στο 88' και 90' πέρασε με 0-2 από το «Selhurst Park» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. Μετριότατο παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με τη Νιουκάστλ να βρίσκει δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης παίρνοντας ένα τεράστιο τρίποντο.

Η Νιουκάστλ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18' με τον Λιούις να γυρίζει για τον Ζοέλιτον που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε καλό σουτ εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Γκουαΐτα. Στο 25' η Πάλας απείλησε με σουτ του Εζέ εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Ντάρλοου, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα σουτ του Σλουπ. Στο 41' νέα καλή στιγμή για τις «καρακάξες» με σουτ του Λιούις εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Γκουαΐτα, όπως και τρία λεπτά αργότερα προσπάθεια του Ζοέλιτον.

Η Πάλας είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 61' με σουτ του Φαν Άανχολντ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο έξω. Στο 79' η Νιουκάστλ απείλησε με σουτ του Ρίτσι που απέκρουσε ο Γκουαΐτα. Ένα λεπτό αργότερα νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Φαν Άανχολντ να γυρίζει για τον Μπεντέκε που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντάρλοου απέκρουσε. Στο 88' οι «καρακάξες» άνοιξαν το σκορ με τον Ζοέλιτον να περνά ωραία για τον Κάλουμ Γουίλσον που σε τετ-α-τετ με τον Γκουαΐτα, πλάσαρε σωστά για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζοέλιτον έκανε ωραία ενέργεια και σουτ που βρήκε στον Κέιχιλ και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Κλάιν, Φαν Άανχολντ, Νταν, Κέιχιλ, Κουγιατέ, Τάουνσεντ (66' Ρίντβαλντ), Σλουπ, ΜακΆρθουρ (82' Μπατσουαγί), Εζέ, Αγιού (66' Μπεντέκε)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντάρλοου, Κλαρκ, Λιούις, Φεντερίκο Φερνάντεθ, Μανκίγιο, Σέλβι, Χέντρικ, Λόνγκσταφ, Ζοέλιτον, Κάλουμ Γουίλσον, Αλμιρόν (68' Ρίτσι)

Πηγή: aek365.org

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση