Πέταξε δύο βαθμούς στο Μπλάκμπουλ και τώρα... τρέχει η Σάντερλαντ!

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στο Μπλάκπουλ η Σάντερλαντ

Με το «αριστερό» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο 2023 η Σάντερλαντ.

Οι «μαυρόγατες» έμειναν στο 1-1 στην έδρα της Μπλάκμπουλ για την 26η αγωνιστική της Championship και σε συνδυασμό με τις νίκες της Λούτον και της Μίλγουολ υποχώρησαν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Μοιραίος» για την ομάδα του Τόνι Μόουμπρεϊ ο Αμάντ Ντιάλο ο οποίος είχε δοκάρι αλλά και αρκετές σημαντικές χαμένες ευκαιρίες.
Το παιχνίδι στο «Μπλούμφιλντ Ρόουντ» με την Σάντερλαντ να πιέζει και φτάνει κοντά στο γκολ με τον Ντιάλο στο 16' όμως το σουτ του Ιβοριανού έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή όμως η Μπλάκπουλ ευτύχισε να προηγηθεί στο 21' με γκολ του Λέιβερι. Εννέα λεπτά αργότερα η Σάντερλαντ έχασε ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία αρχικά με το σουτ του Ρόμπερτς που απέκρουσε ο Μάξουελ και στη συνέχεια με την προσπάθεια του Κλαρκ που σταμάτησε σε πόδια αμυντικών. Στο 41' Ντιαλό και Ρόμπερτς συνεργάστηκαν όμως ο Στιούαρτ αστόχησε σε τετ-α-τετ ενώ στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Ντιαλό με βολίδα σημάδεψε το δοκάρι.

Το ρεσιτάλ αστοχίας της Σάντερλαντ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τον Ντιαλό να σουτάρει στο 55' και τον Μάξουελ να αποκρούει, ενώ στο 64' ο Στιούαρτ σημάδεψε και αυτός το δοκάρι της Μπλάκπουλ. Η ισοφάριση ήρθε στο 66' με τον Στιούαρτ να κάνει το 1-1 με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σουτ του Χιούμ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 78' έφτασαν κοντά στην ανατροπή με την κεφαλιά του Στιούαρτ η οποία έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις ο Κάλουμ Κόνολι άφησε την Μπλάκπουλ με 10 παίκτες ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τη Σάντερλαντ να πετά δύο υπερπολύτιμους βαθμούς και τη Μπλάκπουλ να «ανασαίνει» ενόψει της δύσκολης συνέχειας καθώς βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη με 26 βαθμούς σε ισάριθμα ματς.