Χάλασε το ποδαρικό της Παρί η Λιόν!

Την… χάλασε στην Παρί η Λιόν! Σε ένα ματς με αρκετές φάσεις, οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να παραμένει στην κορυφή και τους «λιονέ» να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο η Λιόν ήταν εκείνη που εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, με τον φανταστικό Πακετά να ανοίγει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέχρι το πρώτο μέρος να κρατήσουν το προβάδισμά τους, με τον… killer Εμπαπέ να απειλεί πολλές φορές την εστία του Λοπέζ, να έχει δοκάρι, αλλά να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στο πλεκτό.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με παρόμοιο ρυθμό, με τη Λιόν να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις, αλλά όταν έπιανε μπάλα στα πόδια της γινόταν πολύ απειλητική. Στο 76’ ο Κέρερ από πλάγια θέση πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, φέρνοντας το ματς στα ίσα.
Ο Κιλιάν Εμπαπέ στα τελευταία λεπτά είχε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στην συνέχεια η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο πίεζε και δημιουργούσε ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι. Έτσι οι πρωτευουσιάνοι ήρθαν για δεύτερο σερί ματς ισόπ