Στείρο το ντέρμπι με Μονακό για Παρί και... αγωνία για Ασένσιο ενόψει Σοσιεδάδ

Αναμένουν τα νεότερα για τον Ισπανό

Χωρίς σκορ (0-0) και νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Ligue 1 ανάμεσα σε Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό στην Κυανή Ακτή.

Σ’ ένα παιχνίδι που είχε τα φόντα για κάτι πολύ καλύτερο από άποψη θεάματος, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται εντέλει με ένα ημίχρονο η κάθε μία. Στο δικό της καλό μέρος, το πρώτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν απέναντί τους τον Ντοναρούμα σε τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις, ενώ την αντίπαλη εστία δεν κατάφεραν να παραβιάσουν ούτε οι Παριζιάνοι στο δεύτερο.

Ένας αγώνας που τελικά αφήνει περισσότερο άγχος, παρά βαθμούς (που δεν είχε και τόση ανάγκη), στην Παρί ενόψει της ρεβάνς της με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ την ερχόμενη Τρίτη (5/3, 22:00) για τους «16» του Champions League. Και αυτό διότι ο Λουίς Ενρίκε είδε τον Μάρκο Ασένσιο να αποχωρεί με αναγκαστική αλλαγή στο 39'.

Αλλαγή στην ανάπαυλα έγινε και ο Κιλιάν Εμπαπέ. Κίνηση που -παρά το χτύπημα που δέχθηκε ο Γάλλος αστέρας στο πρώτο ημίχρονο- αφορά περισσότερο την επιθυμία του προπονητή του να τον διατηρήσει φρέσκο ενόψει του αγώνα στην Ισπανία.