Σήκωσε και το Σούπερ Καπ κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν η Λιλ! (vid)

Ο αγώνας διεξήχθη στο Ισραήλ

Λιλ με... σπασμένα τα φρένα! Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος την περασμένη σεζόν, οι «λιλουά» κατάφεραν να πανηγυρίσουν και το Σούπερ Καπ, επικρατώντας 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν, που αγωνίστηκε χωρίς τους Εμπαπέ, Νεϊμάρ και Σέρχιο Ράμος μεταξύ άλλων.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να μην μπορεί να αντιδράσει στην πίεση της Λιλ. Ο ρυθμός ήταν καλός, οι φάσεις υπήρχαν εκατέρωθεν, αν και οι καλύτερες ανήκαν στους «λιλουά», με τον Τσέκα στο 45ο λεπτό να σκοράρει το νικητήριο γκολ κόντρα στους Παριζιάνους.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με το ίδιο τέμπο, αν και η Παρί είχε περισσότερες φάσεις να σκοράρει, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, είτε λόγω της αστοχίας των παικτών, είτε λόγω του Ζαρντίν που έκανε φοβερές επεμβάσεις.

Έτσι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τη Λιλ να κατακτάει το πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία της!