Πλησιάζει τετράδα η εντυπωσιακή Μπρέστ

Τα αποτελέσματα της Κυριακής στη Γαλλία

Να συνεχίσει το σερί της ήθελε η Λιλ, η οποία ταξίδεψε στην έδρα της προτελευταίας Κλερμόν με σκοπό να εδραιωθεί στη πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον υποτυπώδη έλεγχο του παιχνιδιού, η Κλερμόν ήταν αυτή που απειλούσε και στο 51’ λίγο έλειψε να προηγηθεί στο σκορ με τον Ρασάνι, αλλά ο τερματοφύλακας των «Λιλουά» Σεβαλιέ, κράτησε απαραβίαστη την εστία του. Οι φιλοξενούμενοι, προσπαθούσαν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής και με εμπνεύσεις του Καμπελά να απειλήσουν αλλά δίχως αποτέλεσμα. Το σύνολο του Φονσέκα, παρέμεινε στη πρώτη τετράδα, πάντως και διατηρεί το άηττητο του από τις 26 Σεπτεμβρίου και την τότε ήττα από τη Ρεμς.

Μετς-Μπρεστ: 0-1

(75΄ Λε Ντουαρόν)

Ματς πολύ αργού ρυθμού ήταν αυτό που διεξάχθηκε στο Στάδιο του Σεν – Συμφοριέν στο Μετς, οπού η ομώνυμη ομάδα φιλοξένησε την εντυπωσιακή φέτος Μπρέστ, με στόχο να μειώσει τη μεταξύ τους και να απομακρυνθεί αισθητά από τις χαμηλές θέσεις. Η πρώτη άξιου αναφοράς στιγμή στην αναμέτρηση μέχρι το γκολ, ήταν ένα σουτ του Τζαλό στο 67΄ που ανάγκασε τον Μπιζό να επέμβει. Το γκολ στην αναμέτρηση, κόντρα στη ροή του 2ου ημιχρόνου ήρθε για τη Μπρέστ, με τον Λε Ντουαρόν στο 75΄, που είχε περάσει ως αλλαγή. Ο Ντούμπια, έκανε ωραίο σλάλομ, μοίρασε στον Γάλλο επιθετικό, ο οποίος με ωραία, κοφτή κίνηση σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα της Μετς. Με τη νίκη αυτή η Μπρέστ, πλησίασε στους 2 βαθμούς διαφορά από τη 4η θέση και τη Λιλ που στραβοπάτησε την ίδια ώρα.

Στρασμπούρ-Χάβρη: 1-1

( 21’ Εμέγκχα, 90+7΄Σιλά - 49’ Σαλμιέρ)

Σε ματς με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον η Στρασμπούρ φιλοξένησε τη Χάβρη. Οι γηπεδούχοι καιγόντουσαν για βαθμούς, αφού αγνοούν τη νίκη από τον Σεπτέμβριο. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι και εκείνοι, έχουν να νικήσουν σχεδόν ένα μηνα. Για τους γηπεδούχους το σκορ, άνοιξε με σουτ μέσα από την περιοχή ο Εμέγκχα στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης. Με το καλησπέρα στο 2ο ημίχρονο και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Οπέρι, ο Σαλμιέρ με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 της Χάβρης. Οι φιλοξενούμενοι, ήταν σαφώς ανώτεροι στην επανάληψη, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν βρουν το γκολ της ανατροπής. Έτσι, στη τελευταία φάση του παιχνιδιού η Στρασμπούρ, ΄έκλεψε΄ τη νίκη με τον κεντρικό της αμυντικό, Σιλά, ο οποίος με κεφαλιά, έπειτα απο εκτέλεση κόρνερ, έδωσε το ΄χρυσό΄ τρίποντο στην ομάδα του. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη μετά απο 2,5 και βάλε μήνες για το σύνολο του Βιεϊρά.

Πηγή: aek365.org