Πήρε το ντέρμπι και την πρόκριση η Μονακό

Η Μονακό νίκησε 2-0 τη Νις στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας

Η Μονακό πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας. Η ομάδα του Πριγκιπάτου νίκησε 2-0 τη Νις στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής και πήρε δίκαια την πρόκριση.

Οι Μονεγάσκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δικαίως πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Κέβιν Φόλαντ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν εγκλωβισμένοι και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν είχαν ούτε μια τελική προσπάθεια στα πρώτα 45 λεπτά.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Η Νις δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την υπεροχή και να «κλειδώνουν» τη νίκη, αλλά και την πρόκριση στο 87’ με το γκολ του Ακιλάρ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.