Πάρτι 45 λεπτών!

Η Λιόν διέσυρε τη Μονακό

Αυτό το α’ ημίχρονο θα γραφτεί στην ιστορία του γαλλικού ποδοσφαίρου, δεδομένου ότι χάρισε στη Λιόν τη νίκη επί της Μονακό (4-1 το τελικό σκορ).

Τέσσερις τελικές προσπάθειες προς την εστία, ισάριθμα γκολ! Έξι-πέντε οι τελικές συνολικά, αλλά… 4-0! Μόλις 34% ποσοστό κατοχής για τη Λιόν, αλλά… 4-0. Τα κόρνερ; 1-8! Αλλά 4-0! Πραγματικά απίστευτοι οι αριθμοί.

Στα πιο σημαντικά, βέβαια, δηλαδή τα γκολ, ο Μέμφις Ντεπάι άνοιξε το σκορ στο 12′, ο Καρλ Τόκο Εκαμπί διπλασίασε το προβάδισμα στο 34′, ο Χουσέμ Αουάρ με πέναλτι στο 41′ έριξε τίτλους τέλους και ο Εκαμπί έκλεισε τον χορό των τερμάτων στο 44′.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Ουισάμ Μπεν Γεντέρ στο 48ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Ρεν – Ανζέ 1-2 (18΄ Ουινού – 27΄ Μπουφάλ, 57΄ Φουλζινί)

Λοριάν – Μαρσέιγ 0-1 (54΄ Μπαλέρντι)

Παρί Σεν Ζερμέν – Ντιζόν 4-0 (3΄, 23΄ Κέαν, 82΄, 88΄ Εμπαπέ)

Μονπελιέ – Ρεμς 0-4 (9΄, 13΄, 56΄πεν. Ντιά, 31΄ Εμπουκού)

Μετς – Σεντ Ετιέν 2-0 (5΄ Μπουλάγια, 78΄ αυτ. Σισοκό)

Μπορντό – Νιμ 2-0 (80΄πεν. Μπριάν, 82΄ Ουντέν)

Μπρεστ – Στρασμπούρ 0-3 (27΄ Ντιαλό, 40΄πεν. Λάλα, 67΄ Αζόρκ)

Νις – Λιλ 1-1 (50΄ Ντόλμπεργκ – 58΄ Γιλμάζ)

Λιόν – Μονακό 4-1 (12′ Ντεπάι, 34′, 44′ Εκαμπί, 41′ πέν. Αουάρ – 48′ πέν. Μπεν Γεντέρ)