Ονειρεύεται Ευρώπη η Μονπελιέ!

Πήρε τη νίκη επί της Μπορντό 3-1 και μάλιστα με ανατροπή, παραμένοντας στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου

Όνειρα... Ευρώπης μπορεί να κάνει η Μονπελιέ, η οποία έδειξε χαρακτήρα και πήρε με σχετική άνεση το παιχνίδι κόντρα στην Μπορντό (3-1) και μάλιστα με ανατροπή, για την 30η αγωνιστική της Ligue 1.

Αποτέλεσμα που έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών συνεχόμενων ισοπαλιών, με την ομάδα του Μισέλ ντε Ζακαριάν να ανεβαίνει στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 44 πόντους και στο -4 από την πεντάδα.

Οι Γιρονδίνοι άνοιξαν το σκορ στο 28' με τον Χουάνγκ, ωστόσο οι γηπεδούχοι επτά λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σαμπιά. Στις αρχές μάλιστα του δευτέρου ημιχρόνου έκαναν την ανατροπή με το τέρμα του Λαμπόρντ (58'), ενώ στο 69' ο Μαβιντιντί έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μονπελιέ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξήχθησαν το απόγευμα, Ναντ και Λοριάν έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο «Σταντ ντε λα Μποζουάρ», ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες στη μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Κολό, για να έρθει ο Λοριάντ τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90, με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ να χαρίσει έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην ομάδα του και να παραμένει οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και στο +1 από τη Ναντ.

Την ίδια ώρα, η Ρεμς πέρασε πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν από την έδρα της ουραγού Ντιζόν, χάρη στο τέρμα του Ντιά στο 50'. Έτσι, έφτασε τις έξι αγωνιστικές χωρίς ήττα (2 νίκες), παραμένοντας σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, Μπερστ και Ανζέ έμειναν στο μηδέν, με τους φιλοξενούμενους πάντως να δικαιούνταν κάτι καλύτερο, αφού είχαν περισσότερες και πιο κλασικές ευκαιρίες να πετύχουν το γκολ.